Frem – AGF

Landspokalturneringen

0-3

 (0-3)

Valby Stadion

3. runde

Torsdag 23. september 2021 – 18.00

3.319

 

Rasmus Wedege

Mohammed Youssef (Christian Bramsborg 55.)

Kristoffer Dirksen

Emil Schou Jørgensen

Matthias Andersen (Frederik Sundstrup 55.)

Jakob Skovgaard Larsen

Isak Tånnander (Oliver Møller-Jensen 81.)

Frederik V. Kristensen

Jacob Pind - anfører

Armend Aslani (Rasmus Grønne Jensen 78.)

Oliver Andersen (Christian Helev 78.)

 

Ubenyttede reserver:

Philip Herslov, Vitus Sindahl

 

Træner: René Henriksen

 

19.

0-1

Jón Dagur Thorsteinsson

20.

0-2

Dawid Kurminowski

22.

0-3

Oliver Lund

 

 

 

 

 

 

Dommer: Jesper Nielsen
 

Jesper Hansen

Anthony D’Alberto (Jing Machar Reec 85.)

Frederik Tingager

Thomas T. Kristensen

Jesper Juelsgård

Nicolai Poulsen - anfører

Oliver Lund (Alexander Munksgaard 66.)

Patrick Olsen

Frederik Brandhof (Asker Bech 31.)

Jón Dagur Thorsteinsson (Eric Kahl 66.)

Dawid Kurminowski (Patrick Mortensen 66.)

 

Ubenyttede reserver:

Yann Aurel Bisseck, Daniel Gadegaard

 

Træner: David Nielsen

 

78.

Kristoffer Dirksen (6)

 

Ingen til AGF

 

AGF - Frem
Tv-transmissionen
 

0-1: Oliver Lund trækker ind i feltet og lægger bolden på tværs til Jón Thorsteinsson, som rykker fri og sætter indersiden på.
0-2: Frederik Brandhof trækker ind feltets højre side og lægger bolden på tværs til Jón Thorsteinsson, som køligt kontrollerer bolden og spiller ind foran til Dawid Kurminowski, der kan trille bolden i det tomme mål.
0-3: Efter hjørnespark fra Jón Thorsteinsson i højre side rammer Oliver Lund Thomas Kristensen i nakken med et hovedstød og bolden hopper over målmanden.
 

• Asker Bech og Jing Machar Reec debuterede.
• Kampen blev sendt på DR2.
 

Tirsdag 21. september

 

16.30 Brabrand - Kolding IF

0-1

17.45 FC Helsingør - OB

0-3

18.00 AB - FC Fredericia

0-2

18.30 Lyngby - AaB

0-4

Onsdag 22. september

 

16.30 B 1913 - SønderjyskE

3-4

16.30 Kjellerup IF - FC Midtjylland

0-5

16.30 Vanløse - Vejle

3-4

16.30 VSK Aarhus - FC Nordsjælland

1-2

16.30 Aalborg Freja - IF Lyseng

6-5

18.00 Fremad Amager - Randers FC

2-3

18.00 Nykøbing FC - FC København

3-0

18.30 Marienlyst - Middelfart

1-2

Torsdag 23. september

 

18.00 AC Horsens - Silkeborg

3-2

19.45 Allerød FK - Brøndby

1-8

Onsdag 29. september

 

18.15 FA 2000 - Hvidovre

0-3