Reserveligaen 2021-22

Reserveligaen består i sæsonen 2021-22 af de 14 Superligaklubber samt AC Horsens, Esbjerg, Hobro og Lyngby.

Alle fakta er hentet på agf.dk og modstandernes hjemmesider.
 

Tidligere sæsoner: 2010-11 - 11-12 - 12-13 - 13-14 - 14-15 - 15-16 - 16-17 - 17-18 - 18-19 - 19-20 - 20-21
 

Pulje 3

AGF - FC Midtjylland

1-3 (0-1)

10.

0-1

Mads Hansen

52.

1-1

Milan Jevtovic

74.

1-2

Mads Hansen

90.

1-3

Danijel Djuric

 
 
 
 

AGF - Silkeborg

2-2 (1-2)

28.

0-1

Niclas Holm Pedersen

31.

0-2

Niclas Holm Pedersen

42.

1-2

Thomas Thiesson Kristensen

48.

2-2

Søren Tengstedt

 
 
 
 
 

FC Midtjylland - AGF

2-3 (0-2)

22.

0-1

Dawid Kurminowski

42.

0-2

Alexander Ammitzbøll

49.

1-2

Victor Lind

67.

1-3

Emil Vestergaard

91.

2-3

Gustav Christensen

 
 
 
 

AGF - AC Horsens

2-3 (1-3)

19.

0-1

Jonas Kirkel

32.

1-1

Jing Machar Reec

37.

1-2

Jannik Pohl

40.

1-3

Jannik Pohl

 

2-3

Asker Bech

 
 
 
 

Silkeborg - AGF

3-3 (2-1)

26.

1-0

Alexander Busch

29.

2-0

Gustav Marcussen

42.

2-1

Dawid Kurminowski

54.

2-2

Jing Machar Reec

58.

3-2

Gustav Marcussen

83.

3-3

Mathias Sauer

 
 
 
 

AC Horsens - AGF

0-4 (0-1)

21.

0-1

Gift Links

65.

0-2

Frederik Tingager

66.

0-3

Gift Links

79.

0-4

Alexander Munksgaard

(på ripost efter eget brændt straffespark)

 

 

Mandag 16. august kl. 13.00 på Fredensvang
AGF-truppen: Daniel Gadegaard, Jonathan Hutters, Magnus Isager, Mathias Sauer, Jesper Juelsgård,
Thomas Thiesson Kristensen, Zach Duncan, Frederik Brandhof, Alexander Munksgaard, Milan
Jevtovic, Alex Gersbach, Søren Tengstedt, Gift Links, Elias Jønsson, Asker Beck, Faysal Halimi.
FCM: Elias Olafsson, Henrik Dalsgaard (Søren Reese 46.), Daniel Høegh (Danijel Djuric 46.),
Juninho, Victor Torp, Charles, Mikael Anderson (Oscar Fraulo 62.), Oliver Sørensen (August Priske
62.), Aral Simsir, Pione Sisto (Gustav Christensen 46.), Mads Hansen.

AGF - FC Midtjylland
 

Mandag 23. august kl. 13.00 på Fredensvang, bane 1
AGF: Daniel Gadegaard - Oliver Lund (Anthony D’Alberto 46.), Thomas Thiesson Kristensen
(Mathias Sauer 86.) Jesper Juelsgård, Jacob Andersen - Albert Grønbæk Erlykke (Asker Bech 46.),
Zach Duncan (Mikkel Lassen 56.), Alex Gersbach - Frederik Ihler (Magnus Isager 32.), Søren
Tengstedt, Alexander Ammitzbøll.
SIF: Stan van Bladeren, Oliver Sonne, Alexander Busch, Joel Felix, Oscar Fuglsang (Nicklas Mehl
77.), Anders Dahl (Jeppe Kilden Grøn 60.), Pelle Mattsson, Andreas Oggesen (Jonathan Pank 77.),
Niclas Holm Pedersen (Frederik Carstensen 70.), Nicklas Røjkjær, Alexander Lind.

AGF - Silkeborg
 

Mandag 13. september kl. 13.00 på bane 7 i Ikast
AGF-truppen: Daniel Gadegaard, Alexander Munksgaard, Thomas Thiesson Kristensen, Jesper
Juelsgård, Anthony D'Alberto, Nicolai Poulsen, Zach Duncan, Jacob Andersen (U19), Asker Bech
(U19), Alexander Ammitzbøll, Dawid Kurminowski - William Eskelinen, Frederik Ihler (U19), Jing
Reece (U19), Mathias Sauer (U19), Marius Hausted (U19), Emil Vestergaard (U19).
FCM: Jared Thompson, Dion Cools (Mikkel Fischer 46.), Fabrice Mezema (Bozhidar Kraev 46.),
Andreas Bonnén, William Akpan, Charles (Oscar Fraulo 46.), Oliver Sørensen, Andreas Nibe
(Gustav Christensen 60.), Aral Simsir, Marrony (Victor Lind 46.), Mads Hansen.

AGF - FC Midtjylland
 

Mandag 4. oktober kl. 13.00 på Fredensvang
AGF: Daniel Gadegaard Andersen - Anthony D’Alberto, Alexander Munksgaard, Frederik Tingager
(Daniel Jacobsen 75.), Jesper Juelsgård. Magnus Isager (Oscar Peier 83.), Zachary Duncan (Jacob
Andersen 46.), Asker Bech, Frederik Ihler (Ole Jessen 83.), Dawid Kurminowski, Jing Machar Reec
(Martin Mai 62.).
ACH: Anders Hoff, Mikkel Lassen, Lukas Wagner, Selius Gindeberg (Viktor Øhlenslæger 46.), Thomas
Santos (Asbjørn Gaarde 46.), David Kruse, Tonny Brochmann (Emil Rosenberg 87.), Jonas Kirkel,
Lirim Qamili, Jannik Pohl (Jashar Beluli, 78.), Aron Sigurdarson (Angelo Nehmé, 68.).

AGF - AC Horsens
 

Tirsdag 19. oktober kl. 10.30 på JYSK Park
AGF (startopstilling): William Eskelinen, Jesper Juelsgård, Thomas Thiesson Kristensen, Alexander
Munksgaard, Oliver Lund, Patrick Olsen, Zach Duncan, Asker Beck, Gift Links, Dawid Kurminowski,
Adam Daghim. Reserver: Daniel Gadegaard, Jacob Andersen, Frederik Ihler, Magnus Isager, Mathias Sauer, Jing Machar Reec.
SIF: Oscar Hedvall (Esben Lange 46.), Oliver Sonne, Alexander Busch, André Calisir (Nicklas Mehl
46.), Nicklas Røjkjær (Oscar Fuglsang 46.), Pelle Mattsson (Jonathan Pank 46.), Andreas Oggesen
(Jeppe Kilden Grøn 72.), Anders Klynge, Anders Dahl (Andreas Bøndergaard 72.), Gustav
Marcussen, Frederik Carstensen.

AGF - Silkeborg
 

Tirsdag 2. november kl. 13.00 på Fredensvang (flyttet fra Horsens pga. baneforhold)
ACH: Anders Hoff, Lukas Wagner, Malte Kiilerich (Thor Lange 46.), Tobias Stagaard (Asbjørn Gaarde
72.), Thomas Santos (Viktor Øhlenschlæger 46.) (Joachim Nielsen 75.), David Kruse, Agust
Hlynsson, Mikkel Lassen, Casper Tengstedt (Angelo Nehmé 60.), Jannik Pohl, Jashar Beluli.
AGF: Daniel Gadegaard, Jesper Juelsgård, Frederik Tingager, Thomas T. Kristensen, Oliver Lund,
Mathias Sauer, Alexander Munksgaard, Zach Duncan, Adam Daghim, Dawid Kurminowski, Gift Links.
Reserver: Jacob Andersen, Magnus Risager, Frederik Ihler, Daniel Jacobsen, Jing Machar Reec.

AGF - AC Horsens
 

 

  Pulje 1

1

 Brøndby

Afl.

1-1

3-0

5

1

1

0

4-

1

2

0

1

6-

5

3

1

1

10-

6

4

10

2

 FC Nordsjælland

1-3

0-0

Afl.

4

0

1

1

1-

3

1

1

0

5-

3

1

2

1

6-

6

0

5

3

 Lyngby

3-1

1-3

Afl.

4

1

0

1

4-

4

0

2

0

1-

1

1

2

1

5-

5

0

5

4

 FC København

1-2

2-2

Afl.

3

0

1

1

3-

4

0

0

1

0-

3

0

1

2

3-

7

-4

1

  Pulje 2

1

 SønderjyskE

2-1

3-1

Afl.

5

2

0

0

5-

2

3

0

0

15-

5

5

0

0

20-

7

13

15

2

 Vejle

4-7

4-0

2-1

6

2

0

1

10-

8

1

0

2

4-

6

3

0

3

14-

14

0

9

3

 OB

0-2

1-2

3-1

6

1

0

2

4-

5

1

0

2

4-

8

2

0

4

8-

13

-5

6

4

 Esbjerg

1-6

3-1

1-3

5

1

0

2

5-

10

0

0

2

2-

5

1

0

4

7-

15

-8

3

  Pulje 3

1

 AC Horsens

4-1

0-4

1-1

5

1

1

1

5-

6

2

0

0

5-

2

3

1

1

10-

8

2

10

2

 FC Midtjylland

Afl.

2-3

2-1

5

1

0

1

4-

4

2

0

1

8-

6

3

0

2

12-

10

2

9

3

 AGF

2-3

1-3

2-2

6

0

1

2

5-

8

2

1

0

10-

5

2

2

2

15-

13

2

8

4

 Silkeborg

0-2

1-4

3-3

6

0

1

2

4-

9

0

2

1

4-

5

0

3

3

8-

14

-6

3

  Pulje 4

1

 Viborg

2-1

4-1

4-0

5

3

0

0

10-

2

1

1

0

6-

2

4

1

0

16-

4

12

13

2

 Randers FC

2-2

1-0

3-2

6

2

1

0

6-

4

0

1

2

3-

5

2

2

2

9-

9

0

8

3

 AaB

Afl.

1-1

4-3

5

1

1

0

5-

4

1

0

2

3-

5

2

1

2

8-

9

-1

7

4

 Hobro

0-4

2-1

0-2

6

1

0

2

2-

7

0

0

3

5-

11

1

0

5

7-

18

-11

3

 

 

Pulje 3

AGF - OB

1-2 (1-1)

4.

0-1

Max Fenger

17.

1-1

Oliver Lund

58.

1-2

Tobias Augustinus-Jensen

64.

-

Dawid Kurminowski (str. reddet)

 
 
 
 
 
 

Silkeborg - AGF

1-1 (0-1)

30.

0-1

Frederik Ihler (str.)

50.

1-1

Stefán Thórdarson

 
 
 
 
 
 
 

AGF - Silkeborg

1-2 (1-0)

8.

1-0

Selvmål

49.

1-1

Mads Kaalund

82.

1-2

Frederik Carstensen

 
 
 
 
 

OB - AGF

1-1 (1-1)

4.

0-1

Frederik Ihler

18.

1-1

Emmanuel Sabbi

 
 
 
 
 
 
 

AGF - Randers FC

0-3 (0-0)

64.

0-1

Nicolai Brock-Madsen

67.

0-2

Tobias Klysner

88.

0-3

Gustav Holm

 
 
 
 
 
 

Randers FC - AGF

Udsat

 
 

 

Mandag 28. februar 13.00 på Fredensvang, bane 2
AGF: Daniel Gadegaard Andersen – Alexander Munksgaard (Jacob Andersen 75.), Frederik Tingager,
Thomas T. Kristensen, Oliver Lund – Asker Beck – Frederik Ihler (Jing Reec 75.), Jack Wilshere
(Faysal Halimi 62.), Frederik Brandhof (Alexander Ammitzbøll 75.), Gift Links (Adam Daghim 23.) –
Dawid Kurminowski
OB: Sayouba Mandé – Robin Østrøm, Jonathan Khemdee (Jonathan Foss 60.), Jørgen Skjelvik,
Mathias Brems (Aske Adelgaard 75.) – Jakob Jessen, Max Ejdum (Marcus McCoy 46.) – Tobias
Augustinus-Jensen, Gustav Vinter, Jakob Breum (Markus Jensen 75.) – Max Fenger (Charly Nouck
Horneman 65.)

AGF - OB
 

Tirsdag 8. marts 14.00 på JYSK Park
AGF's trup: Daniel Gadegaard, Jonathan Hutters, Alexander Munksgaard, Thomas T. Kristensen,
Daniel Jacobsen, Jacob Andersen, Faysel Halimi, Adam Daghim, Asker Beck, Frederik Ihler,
Alexander Ammitzbøll, Eskild Dall, Emil Vestergaard, Jing Reec, Martin Mai, Emil Agerbæk.
SIF: Stan van Bladeren, Oliver Sonne (Oscar Fuglsang 46.), Pelle Mattsson, Alexander Busch,
Nicklas Røjkjær, Robert Gojani (Emil Thyregod 62.), Stefán Teitur Thórdarson, Mads Kaalund
(Jeppe Kilden Grøn 46.), Niclas Holm Pedersen (Asbjørn Bøndergaard 73.), Anders Dahl, Søren
Tengstedt (Nicklas Mehl 73.).

AGF - Silkeborg
 

Mandag 21. marts 13.00 på Fredensvang
AGF's trup: Viktor Noring, Oliver Lund, Thomas T. Kristensen, Frederik Tingager, Jacob Andersen,
Adam Daghim, Alex Ammitzbøll, Eskild Dall, Mathias Sauer, Daniel Jacobsen, Emil Agerbæk, Emil
Vestergaard, Andreas Nybro, Noah Have.
SIF: Stan van Bladeren, Theo Hoffmeyer Beck (Jonathan Pank 73.), Alexander Busch, Joel Felix
(Emil Thyregod 73.), Nicklas Mehl (Marcus Bagge 46.), Jeppe Kilden Grøn, Pelle Mattsson, Mads
Kaalund, Søren Tengstedt (Asbjørn Bøndergaard 73.), Frederik Carstensen, Anders Dahl.

AGF - Silkeborg
 

Mandag 4. april 14.00 på OB's anlæg, bane 4
OB: Sayouba Mandé - Ryan Johnson Laursen (Oliver Hansen 46.), Jonathan Khemdee, Mihajlo
Ivancevic, Jørgen Skjelvik - Jakob Jessen (Magnus Saaby 62.), Troels Kløve – Emmanuel Sabbi
(Noah Engell Christensen 37.), Tobias Augustinus-Jensen (Gustav Vinter 62.), Mathias Brems -
Luca Kjerrumgaard (Charly Nouck Horneman 62.)
AGF’s trup: Daniel Gadegaard, Jonathan Hutters, Anthony D’Alberto, Emil Agerbæk, Faysal Halimi,
Mikael Anderson, Jacob Andersen, Adam Daghim, Frederik Ihler, Eskild Dall, Daniel Jacobsen, Emil
Vestergaard, Andreas Nybro, Jing Reece, Christian Mikkelsen, Martin Mai.

AGF - OB
 

Mandag 25. april 13.00 på Fredensvang, bane 1
AGF's trup: Daniel Gadegaard, Jonathan Hutters, Anthony D’Alberto, Emil Agerbæk, Faysal Halimi,
Frederik Tingager, Jacob Andersen, Adam Daghim, Frederik Ihler, Asker Beck, Eskild Dall, Daniel
Jakobsen, Emil Vestergaard, Lasse Madsen, Noah Have, Jing Reece, Martin Mai, Christian Mikkelsen.
RFC (start): Jonas Dakir - Nikolaj Krogh, Hugo Andersson, Jeppe Kudsk, Jesper Lauridsen - Filip
Bundgaard, Simon Tibbling, Andreas Pisani, Tobias Klysner - Alexander Simmelhack, Nicolai Brock-
Madsen. Indskiftet: Oliver Bjerrum Jensen, Jacob Forsingdal, Villads Westh, Frederik Warrer,
Laurits Pedersen, Gustav Holm.

AGF - Randers FC
 

Mandag 2. maj 13.00