1958

Oversigten indeholder alle AGF's tællende kampe i sæsonen 1958 samt opvisningskampen mod Hamburger SV.
 

Søndag

30.

 mar.

15.30

U

Frem

1. division

3.

 runde

 

U

0-3

(0-0)

12

14.000

2. påsk.

7.

 apr.

13.30

H

AB

1. division

4.

 runde

 

H

2-1

(2-0)

9

13.500

Søndag

13.

   –

13.30

H

AIA

1. division

5.

 runde

 

H

3-0

(2-0)

6

15.900

Søndag

20.

   –

15.30

U

KFUM

1. division

6.

 runde

 

U

2-1

(0-1)

4

10.500

Søndag

27.

   –

13.15

U

B 1909

1. division

10.

 runde

 

U

1-1

(1-1)

3

7.800

Onsdag

30.

   –

18.15

U

Esbjerg

1. division

1.

 runde

1)

U

2-1

(1-0)

1

11.300

Søndag

4.

 maj

13.30

H

OB

1. division

7.

 runde

 

H

1-2

(1-1)

2

11.600

Torsdag

8.

   –

18.15

U

AGF (2)

Jydsk Pokalturnering

4.

 runde

2)

U

1-0

(1-0)

 

600

Søndag

11.

   –

13.30

H

Skovshoved

1. division

2.

 runde

3)

H

1-1

(1-1)

1

6.300

Søndag

18.

   –

13.30

U

Køge

1. division

8.

 runde

 

U

1-1

(1-1)

2

4.000

Søndag

1.

 juni

13.30

H

KB

1. division

9.

 runde

 

H

0-3

(0-1)

6

13.500

Tirsdag

3.

   –

19.00

U

AIA

Jydsk Pokalturnering

Finale

4)

U

1-2

(1-0)

 

 

Søndag

15.

   –

13.30

H

Vejle

1. division

11.

 runde

 

H

0-0

 

6

 

Søndag

10.

 aug.

13.30

U

AIA

1. division

12.

 runde

 

U

2-2

(2-1)

7

 

Søndag

17.

   –

13.30

H

KFUM

1. division

13.

 runde

 

H

1-1

(0-1)

7

 

Søndag

24.

   –

14.00

U

Vejle

1. division

14.

 runde

 

U

1-2

(1-2)

7

12.500

Søndag

7.

 sep.

13.30

H

B 1909

1. division

15.

 runde

 

H

1-0

(1-0)

7

11.200

Tirsdag

9.

   –

19.00

U

AIA

Jydsk Pokalturnering

5.

 runde

2)

U

1-4

(0-1)

 

4.600

Søndag

21.

   –

13.15

U

Skovshoved

1. division

16.

 runde

 

U

3-1

(1-0)

6

5.700

Søndag

28.

   –

13.30

H

Esbjerg

1. division

17.

 runde

 

H

7-0

(3-0)

5

10.100

Søndag

5.

 okt.

13.15

U

OB

1. division

18.

 runde

 

U

0-3

(0-1)

6

7.800

Søndag

12.

   –

13.30

U

Frederikshavn

Landspokalturneringen

3.

 runde

 

U

4-1

(1-0)

 

6.000

Søndag

19.

   –

15.10

U

KB

1. division

19.

 runde

 

U

3-0

(1-0)

6

14.200

Lørdag

25.

   –

15.30

U

Hamburger SV

Opvisningskamp i Flensburg

 

 

 

U

1-4

(1-3)

 

15.000

Søndag

2.

 nov.

13.30

H

Køge

1. division

20.

 runde

 

H

1-1

(0-1)

5

 

Søndag

9.

   –

13.30

H

Horsens

Landspokalturneringen

4.

 runde

 

H

3-0

(0-0)

 

4.700

Søndag

16.

   –

14.15

U

AB

1. division

21.

 runde

 

U

3-2

(2-0)

5

9.000

Søndag

23.

   –

13.30

H

Frem

1. division

22.

 runde

 

H

1-2

(1-0)

6

1.440

1) Udsat 16. marts - som de øvrige 17 kampe i premiererunden - på grund af vintervejr.
2) Sæsonen 1957-58.
3) Udsat 23. marts på grund af frost i banen.
4) Sæsonen 1956-57. Efter forlænget spilletid (ordinær kamp: 1-1).
 

  1. division 1958

1956-57

 

1

 Vejle

6

22

9

1

1

42-

15

5

1

5

24-

17

14

2

6

66-

32

2,06

30 

2

 Frem

3

22

7

1

3

30-

18

6

2

3

29-

26

13

3

6

59-

44

1,34

29 

3

 OB

2. div. 1

22

7

1

3

29-

18

5

3

3

29-

24

12

4

6

58-

42

1,38

28 

4

 B 1909

8

22

8

1

2

28-

13

5

1

5

21-

25

13

2

7

49-

38

1,29

28 

5

 Esbjerg

7

22

6

2

3

30-

14

5

2

4

24-

26

11

4

7

54-

40

1,35

26 

6

 AGF

1

22

4

4

3

18-

11

5

3

3

18-

17

9

7

6

36-

28

1,29

25 

7

 KB

5

22

3

4

4

24-

23

7

0

4

24-

25

10

4

8

48-

48

1,00

24 

8

 AB

2

22

4

3

4

21-

23

2

2

7

14-

23

6

5

11

35-

46

0,76

17 

9

 Køge

2. div. 3

22

4

3

4

22-

25

2

2

7

12-

24

6

5

11

34-

49

0,69

17 

10

 Skovshoved

4

22

2

1

8

13-

25

4

2

5

17-

26

6

3

13

30-

51

0,59

15 

11

 AIA

9

22

3

1

7

21-

26

2

3

6

15-

33

5

4

13

36-

59

0,61

14 

12

 KFUM

2. div. 2

22

1

1

9

16-

32

3

2

6

16-

28

4

3

15

32-

60

0,53

11 

Oprykkere: B 1903 og B 93.
 

  Resultater 1958

VB

BKF

OB

B'09

EfB

AGF

KB

AB

KBK

SIF

AIA

KFUM

1

 Vejle

VB

5-0

7-2

3-0

1-3

2-1

8-3

3-1

1-0

7-1

1-0

4-4

2

 Frem

1-0

BKF

3-3

2-0

0-1

3-0

1-3

4-3

3-2

5-2

7-1

1-3

3

 OB

4-2

3-2

OB

4-5

2-1

3-0

2-3

2-1

6-2

0-1

1-1

2-0

4

 B 1909

2-0

1-2

2-1

B'09

3-0

1-1

3-1

4-2

3-1

4-1

5-1

0-3

5

 Esbjerg

2-1

4-1

3-2

6-0

EfB

1-2

2-3

2-0

1-1

2-2

1-2

6-0

6

 AGF

0-0

1-2

1-2

1-0

7-0

AGF

0-3

2-1

1-1

1-1

3-0

1-1

7

 KB

2-3

3-4

2-2

1-1

3-1

0-3

KB

1-1

3-1

2-3

3-3

4-1

8

 AB

0-6

1-1

0-2

4-2

4-4

2-3

3-0

AB

1-3

3-1

1-1

2-0

9

 Køge

1-4

2-2

2-2

1-4

2-6

1-1

0-2

3-1

KBK

1-0

6-1

3-2

10

 Skovshoved

1-2

0-6

2-4

2-3

1-1

1-3

1-3

0-1

1-0

SIF

4-1

0-1

11

 AIA

2-0

3-4

2-6

0-2

1-3

2-2

4-1

1-2

0-1

1-4

AIA

5-1

12

 KFUM

2-6

3-5

0-3

1-4

2-4

1-2

1-2

1-1

4-0

0-1

1-4

KFUM