1959

Oversigten indeholder alle AGF's tællende kampe i sæsonen 1959.
 

Søndag

15.

 mar.

13.15

U

B 1903

1. division

1.

 runde

 

U

1-1

(1-0)

6

6.000

Søndag

22.

   –

13.30

H

Skovshoved

1. division

2.

 runde

 

H

2-1

(2-1)

5

7.392

Skærto.

26.

   –

13.30

H

HIK

Landspokalturneringen

Kvartfinale

 

H

2-1

(0-1)

 

5.638

Påsked.

29.

   –

15.30

U

AB

1. division

3.

 runde

 

U

2-1

(2-1)

3

 

Søndag

5.

 apr.

13.30

H

B 1909

1. division

4.

 runde

 

H

1-1

(0-1)

3

11.621

Søndag

12.

   –

13.30

H

AB

Landspokalturneringen

Semifinale

 

H

4-2

(1-2)

 

8.271

Søndag

19.

   –

13.15

U

OB

1. division

5.

 runde

 

U

1-2

(0-1)

5

6.600

Søndag

26.

   –

13.30

H

Vejle

1. division

6.

 runde

 

H

0-1

(0-1)

6

15.717

Søndag

3.

 maj

13.30

U

Køge

1. division

7.

 runde

 

U

1-2

(1-0)

9

3.500

Kr. him.

7.

   –

13.30

Vejle

Landspokalturneringen

Finale

1)

1-1

(1-1)

 

33.000

Søndag

10.

   –

13.30

H

KB

1. division

8.

 runde

 

H

1-3

(1-1)

9

9.100

Pinsed.

17.

   –

13.30

H

Frem

1. division

9.

 runde

 

H

3-1

(2-0)

9

7.300

Søndag

31.

   –

13.30

U

Esbjerg

1. division

10.

 runde

 

U

1-2

(0-1)

10

10.700

Onsdag

3.

 juni

18.45

Vejle

Landspokalturneringen

Finale, omkamp

 

0-1

(0-0)

 

17.700

Søndag

7.

   –

13.30

H

B 93

1. division

11.

 runde

 

H

4-2

(0-1)

9

5.800

Tirsdag

16.

   –

19.00

U

AIA

Jydsk Pokalturnering

Semifinale

2)

U

2-3

(1-3)

 

5.100

Søndag

9.

 aug.

13.30

H

Køge

1. division

12.

 runde

 

H

1-3

(1-2)

11

7.900

Søndag

16.

   –

13.15

U

KB

1. division

13.

 runde

 

U

0-3

(0-1)

11

9.000

Søndag

23.

   –

13.15

U

Frem

1. division

14.

 runde

 

U

3-0

(1-0)

10

11.200

Søndag

6.

 sep.

13.30

H

Esbjerg

1. division

15.

 runde

 

H

3-0

(2-0)

8

12.300

Søndag

20.

   –

15.30

U

B 93

1. division

16.

 runde

 

U

3-1

(2-0)

6

7.800

Søndag

27.

   –

14.00

U

Vejle

1. division

17.

 runde

 

U

0-3

(0-0)

7

10.400

Søndag

11.

 okt.

13.30

H

OB

1. division

18.

 runde

 

H

3-2

(3-1)

6

10.300

Tirsdag

13.

   –

19.30

U

AIA

Landspokalturneringen

3.

 runde

3)

U

3-2

(0-0)

 

 

Søndag

25.

   –

13.15

U

B 1909

1. division

19.

 runde

 

U

3-4

(1-1)

8

9.700

Søndag

1.

 nov.

13.30

H

AB

1. division

20.

 runde

 

H

1-4

(0-1)

9

10.800

Søndag

8.

   –

14.20

U

Skovshoved

1. division

21.

 runde

 

U

3-2

(2-0)

8

 

Søndag

15.

   –

13.30

H

Dalum

Landspokalturneringen

4.

 runde

 

H

6-1

(2-1)

 

2.300

Søndag

22.

   –

13.30

H

B 1903

1. division

22.

 runde

 

H

2-0

(0-0)

5

6.200

1) Efter forlænget spilletid.
2) Sæsonen 1958-59.
3) Efter forlænget spilletid (ordinær kamp: 2-2).
 

  1. division 1959

1958

 

1

 B 1909

4

22

8

2

1

26-

12

6

3

2

21-

16

14

5

3

47-

28

1,68

33 

2

 KB

7

22

6

0

5

17-

17

9

1

1

31-

10

15

1

6

48-

27

1,78

31 

3

 Vejle

1

22

6

0

5

22-

20

8

1

2

25-

17

14

1

7

47-

37

1,27

29 

4

 OB

3

22

7

1

3

26-

17

6

0

5

23-

20

13

1

8

49-

37

1,32

27 

5

 AGF

6

22

6

1

4

21-

18

4

1

6

18-

21

10

2

10

39-

39

1,00

22 

6

 Esbjerg

5

22

4

3

4

14-

14

4

2

5

22-

18

8

5

9

36-

32

1,13

21 

7

 AB

8

22

3

2

6

28-

30

6

1

4

23-

23

9

3

10

51-

53

0,96

21 

8

 Frem

2

22

5

2

4

22-

19

3

2

6

23-

25

8

4

10

45-

44

1,02

20 

9

 Skovshoved

10

22

4

1

6

16-

26

4

3

4

16-

24

8

4

10

32-

50

0,64

20 

10

 B 1903

2. div.   1

22

4

4

3

24-

18

3

0

8

11-

20

7

4

11

35-

38

0,92

18 

11

 Køge

9

22

4

0

7

15-

21

3

2

6

16-

19

7

2

13

31-

40

0,78

16 

12

 B 93

2. div.   2

22

2

1

8

14-

30

0

1

10

13-

32

2

2

18

27-

62

0,44

Oprykkere: B 1913 og Frederikshavn.
 

  Resultater 1959

B'09

KB

VB

OB

AGF

EfB

AB

BKF

SIF

B'03

KBK

B93

1

 B 1909

B'09

1-1

0-2

4-2

4-3

2-1

4-0

2-0

1-1

1-0

2-0

5-2

2

 KB

2-0

KB

1-3

1-0

3-0

4-0

1-3

0-3

0-2

1-5

2-0

2-1

3

 Vejle

2-3

1-0

VB

2-4

3-0

2-1

2-3

3-1

1-6

2-0

0-2

4-0

4

 OB

2-2

1-2

6-2

OB

2-1

0-4

2-0

4-2

1-2

5-1

1-0

2-1

5

 AGF

1-1

1-3

0-1

3-2

AGF

3-0

1-4

3-1

2-1

2-0

1-3

4-2

6

 Esbjerg

1-1

0-2

1-2

2-3

2-1

EfB

2-1

3-1

1-1

1-2

0-0

1-0

7

 AB

2-3

4-6

0-3

0-1

1-2

3-3

AB

5-5

5-1

0-1

4-3

4-2

8

 Frem

1-3

1-4

3-1

1-2

0-3

2-1

3-3

BKF

5-0

3-0

1-1

2-1

9

 Skovshoved

0-1

1-5

0-0

3-2

2-3

0-2

0-3

2-6

SIF

2-1

3-1

3-2

10

 B 1903

1-2

0-5

1-3

4-2

1-1

1-1

4-0

1-1

7-0

B'03

3-2

1-1

11

 Køge

2-0

0-2

3-4

0-1

2-1

1-5

1-2

0-3

0-1

2-1

KBK

4-1

12

 B 93

2-5

0-1

2-4

0-4

1-3

0-4

3-4

2-0

1-1

1-0

2-4

B 93