1983

Oversigten indeholder alle AGF's tællende kampe i sæsonen 1983. Endvidere er medtaget træningsturneringen Carlsberg Grand Prix samt ligapokalturneringen Carlsberg Cup.
 

Lørdag

26.

 feb.

13.00

H

Silkeborg

Carlsberg Grand Prix

2.

 runde

 

H

1-0

 

 

 

Søndag

6.

 mar.

10.30

U

Vejle

Carlsberg Grand Prix

3.

 runde

 

U

1-2

(0-2)

 

 

Lørdag

12.

   –

13.00

H

Skovbakken

Carlsberg Grand Prix

4.

 runde

 

H

3-0

 

 

 

Lørdag

19.

   –

13.00

H

Horsens

Carlsberg Grand Prix

5.

 runde

 

H

3-1

(1-0)

 

 

Søndag

27.

   –

17.00

U

Randers

Carlsberg Grand Prix

1.

 runde

 

U

2-0

 

 

 

Skærtors.

31.

   –

16.00

H

Næstved

1. division

1.

 runde

 

H

1-0

(1-0)

2

5.200

Søndag

10.

 apr.

16.00

H

B 1903

1. division

3.

 runde

 

H

2-2

(2-1)

4

5.000

Søndag

17.

   –

16.00

U

Hvidovre

1. division

4.

 runde

 

U

0-2

(0-1)

9

3.128

Søndag

24.

   –

16.00

H

Brøndby

1. division

5.

 runde

 

H

2-1

(1-1)

9

7.100

Torsdag

28.

   –

19.00

U

B 93

1. division

2.

 runde

 

U

3-0

(0-0)

2

854

Søndag

1.

 maj

16.00

U

Lyngby

1. division

6.

 runde

 

U

5-6

(3-4)

3

2.996

Søndag

8.

   –

16.00

H

Køge

1. division

7.

 runde

 

H

0-1

(0-0)

8

3.000

Lørdag

14.

   –

15.30

U

Frem

1. division

8.

 runde

 

U

0-1

(0-0)

12

1.790

2. pinsed.

23.

   –

16.00

H

Esbjerg

1. division

9.

 runde

 

H

4-1

(2-0)

6

3.300

Søndag

29.

   –

19.00

U

Herning

1. division

10.

 runde

 

U

4-1

(2-1)

5

4.750

Søndag

5.

 juni

16.00

H

Vejle

1. division

11.

 runde

 

H

5-2

(1-0)

3

20.000

Onsdag

8.

   –

19.00

U

Brønshøj

1. division

12.

 runde

 

U

0-2

(0-1)

6

2.502

Søndag

12.

   –

16.00

H

Kolding

1. division

13.

 runde

 

H

3-0

(1-0)

3

5.800

Onsdag

15.

   –

19.00

H

Ikast

1. division

14.

 runde

 

H

4-3

(1-2)

3

5.200

Søndag

19.

   –

19.00

U

OB

1. division

15.

 runde

 

U

1-3

(0-3)

4

13.886

Lørdag

25.

   –

17.00

U

Shimshon Tel-Aviv

Intertoto Cup

1.

 runde

 

U

2-1

(1-0)

2

 

Lørdag

2.

 juli

17.00

U

Maccabi Nathanya

Intertoto Cup

2.

 runde

 

U

1-3

(0-1)

2

 

Lørdag

9.

   –

19.00

H

Luzern

Intertoto Cup

3.

 runde

 

H

8-3

(4-2)

2

1.400

Lørdag

16.

   –

19.00

H

Maccabi Nathanya

Intertoto Cup

4.

 runde

 

H

1-2

(0-0)

2

2.300

Lørdag

23.

   –

19.00

H

Shimshon Tel-Aviv

Intertoto Cup

5.

 runde

1)

H

2-1

(1-1)

2

700

Onsdag

27.

   –

19.00

U

Skovbakken

Carlsberg Cup

Gruppekamp

2)

U

5-3

(3-1)

 

1.300

Lørdag

30.

   –

19.00

U

Luzern

Intertoto Cup

6.

 runde

 

U

0-1

 

2

 

Onsdag

3.

 aug.

19.00

H

Svendborg

Carlsberg Cup

Gruppekamp

 

H

0-1

(0-0)

800

Søndag

7.

   –

16.00

H

OB

1. division

16.

 runde

 

H

0-2

(0-2)

7

10.000

Onsdag

10.

   –

19.00

U

Ikast

1. division

17.

 runde

 

U

2-1

(0-1)

5

3.150

Søndag

14.

   –

19.30

U

Kolding

1. division

18.

 runde

 

U

1-1

(1-1)

5

3.519

Søndag

21.

   –

16.00

H

Brønshøj

1. division

19.

 runde

 

H

3-1

(1-0)

4

3.100

Søndag

28.

   –

19.30

U

Vejle

1. division

20.

 runde

 

U

0-2

(0-1)

6

10.600

Onsdag

31.

   –

19.00

U

Frem

Carlsberg Cup

Ottendedelsfinale

 

U

2-0

(1-0)

 

979

Søndag

4.

 sep.

19.00

H

Herning

1. division

21.

 runde

 

H

2-0

(1-0)

6

3.500

Torsdag

8.

   –

19.00

U

KB

Carlsberg Cup

Kvartfinale

 

U

3-0

(2-0)

 

1.000

Søndag

11.

   –

19.30

U

Esbjerg

1. division

22.

 runde

 

U

1-3

(0-3)

6

2.500

Onsdag

14.

   –

 

U

Celtic

UEFA Cup

1.

 runde, 1. kamp

 

U

0-1

(0-0)

 

23.569

Søndag

18.

   –

16.00

H

Frem

1. division

23.

 runde

 

H

0-0

 

6

3.100

Torsdag

22.

   –

17.30

U

Jyderup

Carlsberg Cup

Semifinale, 1. kamp

 

U

0-0

 

 

1.315

Søndag

25.

   –

16.00

U

Køge

1. division

24.

 runde

 

U

2-1

(1-1)

4

2.257

Onsdag

28.

   –

19.30

H

Celtic

UEFA Cup

1.

 runde, 2. kamp

 

H

1-4

(0-2)

 

14.500

Søndag

2.

 okt.

16.00

H

Lyngby

1. division

25.

 runde

 

H

1-0

(1-0)

4

6.400

Søndag

9.

   –

10.30

U

Brøndby

1. division

26.

 runde

 

U

0-1

(0-1)

4

3.383

Torsdag

13.

   –

18.30

H

Jyderup

Carlsberg Cup

Semifinale, 2. kamp

 

H

1-3

(0-1)

 

650

Søndag

16.

   –

16.00

H

Hvidovre

1. division

27.

 runde

 

H

3-0

(0-0)

4

2.300

Onsdag

19.

   –

19.00

U

Glostrup IC

Landspokalturneringen

3.

 runde

 

U

1-0

(0-0)

 

280

Søndag

30.

   –

14.00

U

B 1903

1. division

28.

 runde

 

U

1-1

(0-1)

4

715

Søndag

6.

 nov.

13.30

H

B 93

1. division

29.

 runde

 

H

3-1

(2-1)

4

2.100

Søndag

13.

   –

13.30

U

Næstved

1. division

30.

 runde

 

U

2-0

(1-0)

3

2.072

1) Spillet i Åbyhøj.
2) Spillet på Århus Stadion.
 

  1. division 1983

1982

 

1

 Lyngby

5

30

12

1

2

39-

16

5

5

5

24-

17

17

6

7

63-

33

30

40 

2

 OB

1

30

8

3

4

25-

16

8

3

4

22-

25

16

6

8

47-

41

6

38 

3

 AGF

2

30

11

2

2

33-

14

5

2

8

22-

25

16

4

10

55-

39

16

36 

4

 Brøndby

4

30

6

4

5

19-

16

8

3

4

27-

17

14

7

9

46-

33

13

35 

5

 Frem

2. div.   1

30

5

9

1

30-

16

5

4

6

20-

22

10

13

7

50-

38

12

33 

6

 Ikast

13

30

7

4

4

23-

18

6

3

6

17-

23

13

7

10

40-

41

-1

33 

7

 Næstved

8

30

9

3

3

33-

17

3

4

8

15-

27

12

7

11

48-

44

4

31 

8

 Vejle

7

30

6

5

4

22-

14

5

3

7

26-

26

11

8

11

48-

40

8

30 

9

 Esbjerg

11

30

6

5

4

23-

13

3

7

5

17-

22

9

12

9

40-

35

5

30 

10

 Køge

10

30

6

4

5

25-

19

3

6

6

12-

24

9

10

11

37-

43

-6

28 

11

 Hvidovre

6

30

7

4

4

18-

17

3

4

8

9-

26

10

8

12

27-

43

-16

28 

12

 Brønshøj

2. div.   2

30

5

8

2

18-

11

2

5

8

12-

27

7

13

10

30-

38

-8

27 

13

 Herning

2. div.   3

30

5

5

5

14-

22

3

5

7

9-

18

8

10

12

23-

40

-17

26 

14

 B 1903

3

30

3

5

7

11-

21

3

8

4

16-

19

6

13

11

27-

40

-13

25 

15

 B 93

12

30

7

3

5

20-

17

1

5

9

7-

24

8

8

14

27-

41

-14

24 

16

 Kolding

9

30

3

4

8

13-

19

2

2

11

11-

24

5

6

19

24-

43

-19

16 

Oprykkere: KB, B 1909 og Herfølge.
 

  Resultater 1983

LB

OB

AGF

BIF

BKF

IFS

NIF

VB

EfB

KBK

HIF

BB

HF

B'03

B 93

KIF

1

 Lyngby

LB

5-1

6-5

1-2

0-2

2-1

2-1

2-0

3-0

3-3

2-0

4-0

3-0

2-1

3-0

1-0

2

 OB

0-1

OB

3-1

0-1

2-0

5-1

1-0

1-5

1-1

3-2

0-0

4-0

2-0

1-1

1-3

1-0

3

 AGF

1-0

0-2

AGF

2-1

0-0

4-3

1-0

5-2

4-1

0-1

3-0

3-1

2-0

2-2

3-1

3-0

4

 Brøndby

3-3

3-1

1-0

BIF

1-1

1-1

0-2

0-1

0-2

0-0

1-0

4-1

0-1

0-2

2-0

3-1

5

 Frem

1-1

5-0

1-0

1-3

BKF

1-1

1-1

5-2

2-2

2-2

4-0

1-1

0-0

1-1

1-1

4-1

6

 Ikast

1-1

0-1

1-2

0-2

3-0

IFS

3-2

1-1

2-2

2-1

4-1

0-3

1-1

2-0

1-0

2-1

7

 Næstved

2-1

3-0

0-2

1-5

1-3

3-0

NIF

3-1

1-1

0-0

5-1

1-1

3-1

3-1

6-0

1-0

8

 Vejle

1-0

2-3

2-0

2-2

1-2

1-2

1-1

VB

0-0

3-0

2-0

1-1

3-0

0-0

3-1

0-2

9

 Esbjerg

0-0

1-2

3-1

3-1

0-3

0-1

4-0

1-1

EfB

5-0

0-1

3-1

1-1

1-1

0-0

1-0

10

 Køge

3-2

1-2

1-2

2-1

5-2

1-2

5-1

1-0

2-3

KBK

1-1

0-1

0-0

1-1

0-0

2-1

11

 Hvidovre

0-5

2-2

2-0

1-1

3-2

0-1

2-0

1-0

1-1

0-1

HIF

1-1

1-0

2-3

1-0

1-0

12

 Brønshøj

0-1

1-1

2-0

1-0

2-2

3-1

1-1

1-1

3-1

2-0

0-1

BB

1-1

0-0

0-0

1-1

13

 Herning

1-0

1-1

1-4

2-2

0-2

0-0

3-1

0-7

0-0

0-1

1-1

1-0

HF

2-0

1-0

1-3

14

 B 1903

2-4

0-1

1-1

0-3

0-0

2-1

1-2

0-2

0-2

0-0

2-0

0-0

0-3

B'03

2-1

1-1

15

 B 93

0-3

1-3

0-3

0-1

3-1

0-1

1-1

4-1

2-1

3-0

0-0

2-1

1-0

1-1

B 93

2-0

16

 Kolding

2-2

0-2

1-1

1-2

1-0

0-1

1-2

1-2

1-0

1-1

1-3

2-0

0-1

1-2

0-0

KIF

 

  Intertoto Cup 1983

1

 Maccabi Nathanya

MN

3-1

6-3

3-0

6

3

0

0

12-

4

2

1

0

5-

6

5

1

0

17-

10

7

10 

2

 AGF

1-2

AGF

8-3

2-1

6

2

0

1

11-

6

1

0

2

3-

5

3

0

3

14-

11

3

3

 FC Luzern

4-1

1-0

FCL

1-2

6

2

0

1

6-

3

0

1

2

6-

14

2

1

3

12-

17

-5

4

 Shimshon Tel-Aviv

1-2

1-2

0-0

STA

6

0

1

2

2-

4

1

0

2

3-

6

1

1

4

5-

10

-5

 

  Carlsberg Grand Prix

Vejle

AGF

Horsens

Silkeb.

Skovb.

Randers

 

K  

Total

P  

1

 Vejle

Vejle

2-1

3-1

 

5

4

1

0

12-

6

2

 AGF

AGF

3-1

1-0

3-0

 

5

4

0

1

10-

3

3

 Horsens

0-2

Horsens

1-1

5-2

 

5

1

2

2

8-

9

4

 Silkeborg

3-4

1-1

Silkeborg

 

5

1

2

3

6-

7

5

 Skovbakken

1-1

0-1

Skovbakken

1-1

 

5

0

3

2

3-

7

6

 Randers

0-2

1-1

Randers

 

5

0

2

3

5-

12