1984

Oversigten indeholder alle AGF's tællende kampe i sæsonen 1984. Endvidere er medtaget træningsturneringen Carlsberg Grand Prix samt ligapokalturneringen Carlsberg Cup.
 

Lørdag

18.

 feb.

13.00

U

Silkeborg

Carlsberg Grand Prix

1.

 runde

 

U

0-1

 

 

 

Lørdag

25.

   –

13.00

H

Esbjerg

Carlsberg Grand Prix

2.

 runde

 

H

0-0

 

 

 

Lørdag

10.

 mar.

13.00

U

Herning

Carlsberg Grand Prix

4.

 runde

 

U

2-1

 

 

 

Søndag

18.

   –

 

H

Ikast

Carlsberg Grand Prix

5.

 runde

 

H

0-0

 

 

 

Søndag

25.

   –

16.00

U

Lyngby

1. division

1.

 runde

 

U

2-1

(1-1)

3

1.757

Søndag

1.

 apr.

16.00

H

Hvidovre

1. division

2.

 runde

 

H

2-0

(0-0)

2

3.200

Onsdag

4.

   –

19.00

U

Lyngby

Landspokalturneringen

4.

 runde

1)

U

1-1

(1-0)

 

998

Lørdag

7.

   –

15.00

U

Frem

1. division

3.

 runde

 

U

0-1

(0-1)

4

2.731

Søndag

15.

   –

16.00

H

Køge

1. division

4.

 runde

 

H

1-0

(1-0)

4

3.300

Onsdag

25.

   –

19.00

U

Vejle

1. division

5.

 runde

 

U

2-1

(1-0)

3

5.800

Søndag

29.

   –

16.00

H

Herning

1. division

6.

 runde

 

H

4-1

(3-0)

2

4.600

Søndag

6.

 maj

16.00

U

Næstved

1. division

7.

 runde

 

U

0-0

 

2

2.354

Onsdag

9.

   –

19.00

H

Brønshøj

1. division

8.

 runde

 

H

1-0

(0-0)

1

3.300

Søndag

13.

   –

16.00

H

OB

1. division

9.

 runde

 

H

2-2

(0-1)

1

6.600

Søndag

20.

   –

19.00

U

Ikast

1. division

10.

 runde

 

U

0-0

 

1

1.920

Onsdag

23.

   –

19.00

H

Esbjerg

1. division

11.

 runde

 

H

2-1

(2-0)

1

2.800

Søndag

27.

   –

13.30

U

Herfølge

1. division

12.

 runde

 

U

1-1

(1-1)

1

943

Søndag

3.

 juni

16.00

H

B 1909

1. division

13.

 runde

 

H

2-0

(2-0)

2

3.800

Mandag

18.

   –

19.00

U

Skovbakken

Carlsberg Grand Prix

3.

 runde

 

U

2-7

(1-3)

 

350

Onsdag

20.

   –

 

U

Frederikshavn

Carlsberg Cup

Puljekamp

 

U

0-0

 

 

 

Tirsdag

26.

   –

19.00

H

Kolding

Carlsberg Cup

Puljekamp

 

H

5-3

(0-0)

 

 

Lørdag

30.

   –

16.00

H

Banik Ostrava

Intertoto Cup

1.

 runde

 

H

1-0

(1-0)

2

1.000

Lørdag

7.

 juli

19.00

H

Lillestrøm

Intertoto Cup

2.

 runde

2)

H

2-2

(1-0)

2

700

Lørdag

14.

   –

17.00

U

Wismut Aue

Intertoto Cup

3.

 runde

 

U

2-1

(1-0)

2

5.000

Lørdag

21.

   –

17.00

U

Banik Ostrava

Intertoto Cup

4.

 runde

 

U

2-1

(1-0)

1

3.500

Onsdag

25.

   –

19.00

H

Viborg

Carlsberg Cup

Ottendedelsfinale

3)

H

1-1

(0-1)

 

450

Lørdag

28.

   –

19.00

H

Wismut Aue

Intertoto Cup

5.

 runde

 

H

2-1

(1-0)

1

1.100

Onsdag

1.

 aug.

19.00

U

Esbjerg

Carlsberg Cup

Kvartfinale

 

U

4-3

(1-2)

 

351

Lørdag

4.

   –

17.00

U

Lillestrøm

Intertoto Cup

6.

 runde

 

U

2-2

(2-1)

1

1.800

Onsdag

8.

   –

19.00

U

Brøndby

1. division

14.

 runde

 

U

1-1

(1-0)

2

1.668

Søndag

12.

   –

16.00

H

KB

1. division

15.

 runde

 

H

3-0

(1-0)

2

2.800

Onsdag

15.

   –

19.00

U

B 1909

1. division

16.

 runde

 

U

1-1

(1-1)

2

2.444

Søndag

19.

   –

16.00

H

Brøndby

1. division

17.

 runde

 

H

3-2

(2-1)

1

4.300

Onsdag

22.

   –

18.30

U

Brønshøj

1. division

18.

 runde

 

U

1-1

(0-0)

1

2.272

Søndag

26.

   –

16.00

H

Herfølge

1. division

19.

 runde

 

H

1-1

(0-0)

1

3.300

Onsdag

29.

   –

19.00

U

Brønshøj

Carlsberg Cup

Semifinale, 1. kamp

 

U

0-0

 

 

961

Søndag

2.

 sep.

16.00

U

Esbjerg

1. division

20.

 runde

 

U

1-1

(0-1)

1

800

Onsdag

5.

   –

19.00

H

Brønshøj

Carlsberg Cup

Semifinale, 2. kamp

 

H

3-1

(2-0)

 

1.100

Søndag

9.

   –

16.00

H

Ikast

1. division

21.

 runde

 

H

1-5

(1-1)

1

6.000

Søndag

16.

   –

13.30

Brøndby

Carlsberg Cup

Finale

 

0-1

(0-0)

 

4.800

Torsdag

20.

   –

 

U

Widzew Lódz

UEFA Cup

1.

 runde, 1. kamp

 

U

0-2

(0-1)

 

 

Søndag

23.

   –

13.30

U

OB

1. division

22.

 runde

 

U

1-2

(1-1)

3

4.896

Søndag

30.

   –

16.00

U

KB

1. division

23.

 runde

 

U

1-2

(0-1)

3

1.800

Onsdag

3.

 okt.

19.30

H

Widzew Lódz

UEFA Cup

1.

 runde, 2. kamp

 

H

1-0

(1-0)

 

4.000

Søndag

7.

   –

16.00

H

Næstved

1. division

24.

 runde

 

H

3-0

(2-0)

2

2.800

Onsdag

10.

   –

19.00

U

Horsens

Landspokalturneringen

3.

 runde

 

U

6-1

(5-1)

 

1.334

Søndag

14.

   –

13.30

U

Herning

1. division

25.

 runde

 

U

2-1

(1-0)

2

2.705

Søndag

21.

   –

16.00

H

Vejle

1. division

26.

 runde

 

H

2-0

(1-0)

2

22.500

Søndag

28.

   –

13.30

U

Køge

1. division

27.

 runde

 

U

1-4

(0-2)

2

1.582

Søndag

4.

 nov.

16.00

H

Frem

1. division

28.

 runde

 

H

2-0

(1-0)

2

3.300

Søndag

11.

   –

13.30

U

Hvidovre

1. division

29.

 runde

 

U

1-1

(1-0)

3

1.408

Søndag

18.

   –

13.30

H

Lyngby

1. division

30.

 runde

 

H

6-0

(2-0)

2

5.500

1) Efter forlænget spilletid (ordinær kamp: 1-1), Lyngby vandt straffesparkskonkurrencen 4-2.
2) Spillet i Åbyhøj.
3) Efter forlænget spilletid (ordinær kamp: 1-1), AGF vandt straffesparkskonkurrencen 3-2.
 

  1. division 1984

1983

 

1

 Vejle

8

30

9

4

2

41-

21

8

3

4

19-

15

17

7

6

60-

36

24

41 

2

 AGF

3

30

12

2

1

35-

12

3

8

4

15-

18

15

10

5

50-

30

20

40 

3

 Lyngby

1

30

10

0

5

33-

15

8

2

5

22-

19

18

2

10

55-

34

21

38 

4

 Brøndby

4

30

7

5

3

28-

18

7

3

5

21-

17

14

8

8

49-

35

14

36 

5

 Brønshøj

12

30

6

7

2

25-

13

5

5

5

15-

21

11

12

7

40-

34

6

34 

6

 Køge

10

30

9

2

4

23-

14

3

4

8

16-

22

12

6

12

39-

36

3

30 

7

 Ikast

6

30

8

2

5

20-

17

5

1

9

24-

28

13

3

14

44-

45

-1

29 

8

 Herfølge

2. div.   3

30

5

4

6

19-

22

5

5

5

18-

19

10

9

11

37-

41

-4

29 

9

 OB

2

30

7

3

5

27-

16

3

5

7

20-

24

10

8

12

47-

40

7

28 

10

 Næstved

7

30

6

6

3

27-

18

3

3

9

19-

33

9

9

12

46-

51

-5

27 

11

 Hvidovre

11

30

4

7

4

14-

16

3

6

6

14-

21

7

13

10

28-

37

-9

27 

12

 Frem

5

30

6

5

4

28-

24

4

2

9

16-

32

10

7

13

44-

56

-12

27 

13

 Esbjerg

9

30

6

2

7

22-

21

5

2

8

24-

24

11

4

15

46-

45

1

26 

14

 Herning

13

30

7

3

5

16-

17

2

5

8

14-

33

9

8

13

30-

50

-20

26 

15

 KB

2. div.   1

30

6

2

7

17-

19

4

3

8

19-

27

10

5

15

36-

46

-10

25 

16

 B 1909

2. div.   2

30

4

4

7

12-

21

2

1

12

8-

34

6

5

19

20-

55

-35

17 

Oprykkere: B 1903, B 93 og Kastrup.
 

  Resultater 1984

VB

AGF

LB

BIF

BB

KBK

IFS

HB

OB

NIF

HIF

BKF

EfB

HF

KB

B'09

1

 Vejle

VB

1-2

1-0

2-1

0-0

2-0

3-1

2-1

1-1

8-4

2-2

9-2

2-4

4-1

3-1

1-1

2

 AGF

2-0

AGF

6-0

3-2

1-0

1-0

1-5

1-1

2-2

3-0

2-0

2-0

2-1

4-1

3-0

2-0

3

 Lyngby

1-2

1-2

LB

0-2

5-0

1-0

3-0

5-2

2-0

3-1

2-0

1-0

3-2

4-0

1-2

1-2

4

 Brøndby

0-0

1-1

1-2

BIF

0-2

0-0

2-0

2-2

2-2

3-1

2-0

1-0

3-2

4-1

1-4

6-1

5

 Brønshøj

3-0

1-1

2-0

0-1

BB

2-2

2-0

2-2

1-1

0-0

0-0

2-3

4-0

2-2

2-1

2-0

6

 Køge

2-0

4-1

1-2

1-1

0-0

KBK

4-1

0-2

2-1

3-1

1-0

1-0

0-4

0-1

1-0

3-0

7

 Ikast

1-4

0-0

0-2

4-0

0-2

3-2

IFS

2-0

2-0

1-0

0-3

1-1

1-0

0-3

3-0

2-0

8

 Herfølge

0-1

1-1

2-1

0-2

1-1

1-0

1-0

HB

2-3

2-3

0-3

1-1

5-2

1-1

1-3

1-0

9

 OB

1-2

2-1

0-1

2-0

1-1

1-1

0-2

1-2

OB

2-1

3-0

2-3

2-1

5-0

1-1

4-0

10

 Næstved

1-1

0-0

0-2

0-3

4-0

4-4

1-1

1-0

2-1

NIF

5-0

3-1

0-1

1-1

2-2

3-1

11

 Hvidovre

1-1

1-1

0-0

1-1

1-1

1-0

2-5

0-0

1-0

0-2

HIF

3-0

1-1

2-1

0-2

0-1

12

 Frem

1-2

1-0

3-3

2-4

3-2

3-0

4-1

0-0

2-3

2-1

2-2

BKF

0-3

1-1

1-1

3-1

13

 Esbjerg

0-1

1-1

0-2

0-1

4-1

3-1

2-5

1-2

0-3

2-0

0-0

1-2

EfB

2-0

4-1

2-1

14

 Herning

1-0

1-2

1-0

1-0

1-2

0-3

0-2

0-3

2-1

2-2

2-2

2-0

0-0

HF

1-0

2-0

15

 KB

1-3

2-1

2-3

1-1

0-1

0-2

2-1

2-0

2-1

1-2

0-2

0-1

1-0

1-1

KB

2-0

16

 B 1909

0-2

1-1

0-4

0-2

0-2

0-1

1-0

0-1

1-1

1-1

0-0

3-2

0-3

2-0

3-1

B'09

 

  Intertoto Cup 1984

1

 AGF

AGF

2-2

1-0

2-1

6

2

1

0

5-

3

2

1

0

6-

4

4

2

0

11-

7

4

10 

2

 Lillestrøm

2-2

LSK

2-0

1-1

6

1

2

0

5-

3

1

1

1

5-

4

2

3

1

10-

7

3

3

 Banik Ostrava

1-2

2-1

BO

0-0

6

1

1

1

3-

3

1

0

2

4-

6

2

1

3

7-

9

-2

4

 Wismut Aue

1-2

0-2

3-4

WA

6

0

0

3

4-

8

0

2

1

2-

3

0

2

4

6-

11

-5

 

  Carlsberg Grand Prix

Silkeb.

Ikast

Esbjerg

Skovb.

AGF

Herning

 

K  

Total

P  

1

 Silkeborg

Silkeborg

1-0

1-0

5-0

 

5

4

1

0

11-

3

2

 Ikast

3-3

Ikast

3-1

1-0

 

5

2

2

1

8-

6

3

 Esbjerg

2-1

Esbjerg

1-2

2-0

 

5

2

1

2

5-

4

4

 Skovbakken

0-1

Skovbakken

7-2

 

5

2

0

3

10-

9

5

 AGF

0-0

0-0

AGF

 

5

1

2

2

4-

9

6

 Herning

2-0

1-2

Herning

 

5

1

0

4

3-

10