2017-18

Oversigten indeholder alle AGF's planlagte kampe i sæsonen 2017-18.
 

Tirsdag

27.

 juni

18.00

U

Djursland-udvalg

Showkamp i Ryomgård

 

 

 

U

8-0

(5-0)

 

≈ 850

Torsdag

29.

   –

17.00

H

Brabrand

Træningskamp på Fredensvang

 

 

H

7-1

(5-0)

 

 

Søndag

2.

 juli

13.00

H

Hobro

Træningskamp på Ceres Park

 

 

 

H

1-1

(0-1)

 

≈ 1.400

Lørdag

8.

   –

13.00

H

Silkeborg

Træningskamp på Ceres Park

 

 

 

H

2-0

(0-0)

 

≈ 1.800

Fredag

14.

   –

18.00

H

AC Horsens

Superliga

1.

 runde

 

H

1-2

(1-2)

10

9.623

Fredag

21.

   –

19.00

H

Hobro

Superliga

2.

 runde

 

H

2-0

(1-0)

6

6.730

Fredag

28.

   –

16.30

H

Kjellerup

Træningskamp på Fredensvang

 

 

1)

H

1-0

(1-0)

 

≈ 200

Mandag

31.

   –

19.00

U

Silkeborg

Superliga

3.

 runde

 

U

1-2

(1-1)

9

9.411

Mandag

7.

 aug.

19.00

U

SønderjyskE

Superliga

4.

 runde

 

U

0-3

(0-1)

10

6.015

Søndag

13.

   –

18.00

H

OB

Superliga

5.

 runde

 

H

0-0

 

11

6.519

Søndag

20.

   –

18.00

H

Brøndby

Superliga

6.

 runde

 

H

2-0

(1-0)

10

12.156

Lørdag

26.

   –

17.30

U

AaB

Superliga

7.

 runde

 

U

0-0

 

10

5.718

Tirsdag

29.

   –

19.00

U

VSK Aarhus

DBU Pokalen

2.

 runde

2)

U

4-1

(3-1)

 

1.689

Tirsdag

5.

 sep.

18.00

U

Thorsø/Tungelund IF

Showkamp i Thorsø

 

 

1)

U

10-1

(6-1)

 

≈ 600

Lørdag

9.

   –

16.00

H

Randers FC

Superliga

8.

 runde

 

H

1-4

(1-2)

11

10.567

Mandag

18.

   –

19.00

U

FC Nordsjælland

Superliga

9.

 runde

 

U

2-1

(0-0)

7

3.041

Tordag

21.

   –

20.30

U

FC Fredericia

DBU Pokalen

3.

 runde

 

U

0-1

(0-0)

 

1.154

Mandag

25.

   –

19.00

H

FC Midtjylland

Superliga

10.

 runde

 

H

0-3

(0-1)

10

9.083

Fredag

29.

   –

18.00

U

FC Helsingør

Superliga

11.

 runde

 

U

5-1

(3-1)

8

3.281

Onsdag

4.

 okt.

18.00

U

HEI

Showkamp i Skæring

 

 

1)

U

12-1

(6-0)

 

 

Mandag

16.

   –

19.00

H

Lyngby

Superliga

12.

 runde

 

H

0-2

(0-0)

10

9.787

Søndag

22.

   –

18.00

U

FC København

Superliga

13.

 runde

 

U

0-4

(0-2)

10

17.481

Fredag

27.

   –

19.00

H

FC Nordsjælland

Superliga

14.

 runde

 

H

1-4

(1-2)

10

5.173

Søndag

5.

 nov.

16.00

U

Randers FC

Superliga

15.

 runde

 

U

0-1

(0-0)

12

7.532

Lørdag

18.

   –

16.00

H

Silkeborg

Superliga

16.

 runde

 

H

3-1

(1-0)

11

6.728

Mandag

27.

   –

19.00

U

FC Midtjylland

Superliga

17.

 runde

 

U

0-4

(0-2)

11

8.024

Fredag

1.

 dec.

19.00

H

FC Helsingør

Superliga

18.

 runde

 

H

0-0

 

11

4.192

Søndag

10.

   –

18.00

U

Brøndby

Superliga

19.

 runde

 

U

2-2

(0-1)

11

16.235

Lørdag

13.

 jan.

12.00

H

Aarhus Fremad

Træningskamp på Fredensvang

 

 

H

4-0

(1-0)

 

≈ 400

Onsdag

17.

   –

16.00

H

Brabrand

Træningskamp på Fredensvang

 

 

H

2-0

(1-0)

 

 

Lørdag

20.

   –

12.00

H

Vendsyssel FF

Træningskamp på Fredensvang

 

 

H

2-4

(0-1)

 

 

Mandag

29.

   –

16.00

HNK Rijeka

The Atlantic Cup, træningsturnering i Portugal

3)

2-1

(1-0)

 

 

Fredag

2.

 feb.

20.00

Beijing Guoan

The Atlantic Cup, træningsturnering i Portugal

4)

2-0

(0-0)

 

 

Mandag

5.

   –

20.00

FK Jablonec

The Atlantic Cup, træningsturnering i Portugal

5)

1-1

(1-0)

 

 

Mandag

12.

   –

19.00

U

Hobro

Superliga

20.

 runde

 

U

1-0

(0-0)

11

2.543

Mandag

19.

   –

19.00

H

SønderjyskE

Superliga

21.

 runde

 

H

0-0

 

11

4.418

Tirsdag

20.

   –

14.30

U

OB

Træningskamp i Odense

 

 

6)

U

1-2

(0-1)

 

 

Lørdag

24.

   –

16.00

U

Lyngby

Superliga

22.

 runde

 

U

0-0

 

11

2.314

Tirsdag

27.

   –

19.00

U

AC Horsens

Superliga

23.

 runde

 

U

1-1

(1-0)

11

1.878

Søndag

4.

 mar.

16.00

H

FC København

Superliga

24.

 runde

 

H

0-1

(0-0)

11

8.787

Fredag

9.

   –

19.00

U

OB

Superliga

25.

 runde

 

U

1-0

(1-0)

10

3.682

Søndag

18.

   –

17.00

H

AaB

Superliga

26.

 runde

 

H

0-0

 

10

8.397

Påsked.

1.

 apr.

14.00

U

Hobro

Superliga, pulje 1

1.

 runde

 

U

3-1

(0-1)

2

3.186

Søndag

8.

   –

18.00

H

Silkeborg

Superliga, pulje 1

2.

 runde

 

H

2-1

(1-0)

2

9.110

Fredag

13.

   –

19.00

H

FC Helsingør

Superliga, pulje 1

3.

 runde

 

H

2-1

(1-0)

2

6.652

Tirsdag

17.

   –

19.00

U

FC Helsingør

Superliga, pulje 1

4.

 runde

 

U

0-1

(0-1)

2

1.726

Mandag

23.

   –

19.00

H

Hobro

Superliga, pulje 1

5.

 runde

 

H

 

 

 

 

Mandag

30.

   –

19.00

U

Silkeborg

Superliga, pulje 1

6.

 runde

 

U

 

 

 

 

Søndag

6.

 maj

 

?

OB / SønderjyskE

Superliga, Europa Playoff

1.

 runde, 1. kamp

 

?

 

 

 

 

Søndag

13.

   –

 

?

OB / SønderjyskE

Superliga, Europa Playoff

1.

 runde, 2. kamp

 

?

 

 

 

 

Torsdag

17.

   –

 

?

Eventuelt

Superliga, Europa Playoff

2.

 runde, 1. kamp

 

?

 

 

 

 

2. pins.

21.

   –

 

?

Eventuelt

Superliga, Europa Playoff

2.

 runde, 2. kamp

 

?

 

 

 

 

Mandag

28.

   –

 

U

Hammel GF

Showkamp

 

 

 

U

 

 

 

 

Onsdag

30.

   –

 

U

Viby

Showkamp

 

 

 

U

 

 

 

 

Torsdag

31.

   –

 

U

AIA-Tranbjerg

Showkamp

 

 

 

U

 

 

 

 

1) Kamp over to gange 30 minutter.
2) Spillet på Ceres Park.
3) Dansk tid: 17.00.
4) Dansk tid: 21.00.
5) Dansk tid: 21.00, turneringens finale, ingen forlænget spilletid, AGF vandt straffesparkskonkurrencen 5-4.
6) Reservehold.
 

  Superligaen, grundspil

2016-17

 

1

 Brøndby

2

26

11

2

0

39-

12

7

4

2

19-

12

18

6

2

58-

24

34

60 

2

 FC Midtjylland

4

26

11

1

1

36-

14

8

2

3

24-

15

19

3

4

60-

29

31

60 

3

 FC Nordsjælland

5

26

9

3

1

33-

17

6

2

5

29-

24

15

5

6

62-

41

21

50 

4

 FC København

1

26

8

3

2

33-

16

5

2

6

17-

17

13

5

8

50-

33

17

44 

5

 AaB

10

26

4

6

3

16-

14

4

6

3

12-

13

8

12

6

28-

27

1

36 

6

 AC Horsens

13

26

4

8

1

17-

12

3

6

4

15-

22

7

14

5

32-

34

-2

35 

7

 Hobro

1. div.   1

26

5

3

5

19-

14

3

5

5

14-

19

8

8

10

33-

33

0

32 

8

 SønderjyskE

6

26

4

4

5

16-

14

4

3

6

20-

20

8

7

11

36-

34

2

31 

9

 OB

8

26

6

2

5

20-

14

2

5

6

12-

17

8

7

11

32-

31

1

31 

10

 AGF

11

26

3

4

6

10-

17

4

4

5

13-

19

7

8

11

23-

36

-13

29 

11

 Silkeborg

9

26

6

2

5

22-

23

2

2

9

10-

26

8

4

14

32-

49

-17

28 

12

 Lyngby

3

26

3

5

5

17-

23

1

4

8

14-

30

4

9

13

31-

53

-22

21 

13

 Randers FC

7

26

2

6

5

7-

16

2

2

9

16-

30

4

8

14

23-

46

-23

20 

14

 FC Helsingør

1. div.   3

26

5

0

8

11-

20

1

2

10

11-

32

6

2

18

22-

52

-30

20 

 

  Grundspil - resultater

BIF

FCM

FCN

FCK

AaB

ACH

HIK

SE

OB

AGF

SIF

LB

RFC

FCH

1

 Brøndby

BIF

4-0

4-2

1-0

0-0

2-0

2-1

4-0

2-1

2-2

4-1

5-3

3-1

6-1

2

 FC Midtjylland

0-1

FCM

4-3

3-1

4-1

4-2

5-1

2-1

3-1

4-0

2-0

1-1

2-1

2-1

3

 FC Nordsjælland

3-2

1-1

FCN

3-0

3-2

6-0

3-2

2-2

2-1

1-2

3-1

2-2

3-2

1-0

4

 FC København

0-1

4-3

1-3

FCK

1-1

1-1

0-0

3-2

1-0

4-0

4-0

5-1

5-1

4-3

5

 AaB

1-1

0-1

1-1

1-1

AaB

1-1

1-1

1-4

0-2

0-0

2-1

3-1

4-0

1-0

6

 AC Horsens

1-1

0-2

2-2

1-1

0-0

ACH

2-2

2-1

0-0

1-1

1-0

4-1

1-1

2-0

7

 Hobro

1-2

1-2

4-0

0-2

0-1

1-1

HIK

3-2

1-1

0-1

1-1

3-0

2-0

2-1

8

 SønderjyskE

1-3

0-1

2-1

3-0

0-1

2-2

1-1

SE

2-2

3-0

0-1

1-0

0-0

1-2

9

 OB

1-1

0-2

1-2

1-0

0-0

1-0

3-0

0-3

OB

0-1

1-2

3-1

3-1

6-1

10

 AGF

2-0

0-3

1-4

0-1

0-0

1-2

2-0

0-0

0-0

AGF

3-1

0-2

1-4

0-0

11

 Silkeborg

1-3

1-2

2-4

1-3

3-2

2-2

0-2

1-0

1-0

2-1

SIF

1-1

3-2

4-1

12

 Lyngby

1-3

2-2

1-4

3-1

1-2

1-1

0-3

1-1

1-1

0-0

2-1

LB

1-3

3-1

13

 Randers FC

0-0

0-4

0-3

0-3

1-1

0-1

0-0

0-2

4-1

1-0

1-1

0-0

RFC

0-0

14

 FC Helsingør

0-1

2-1

1-0

0-4

0-1

0-2

0-1

1-2

0-2

1-5

2-0

2-1

2-0

FCH