2018-19

Oversigten indeholder alle AGF's planlagte kampe i sæsonen 2018-19.
 

Lørdag

23.

 juni

15.00

H

FC Midtjylland

Træningskamp på Ceres Park

 

 

 

H

1-3

(1-0)

 

 

Lørdag

30.

   –

14.00

U

Djurgården

Træningskamp i Stockholm

 

 

 

U

2-2

(2-0)

 

3.296

Fredag

6.

 juli

15.00

U

Hamburger SV

Træningskamp i Hamburg

 

 

 

U

5-1

(4-0)

 

 

Lørdag

14.

   –

19.00

U

FC Midtjylland

Superliga

1.

 runde

 

U

0-0

 

8

7.123

Mandag

16.

   –

14.00

H

Hobro

Træningskamp på Ceres Park

 

 

1)

H

0-3

(0-2)

 

 

Søndag

22.

   –

16.00

H

FC Nordsjælland

Superliga

2.

 runde

 

H

1-1

(0-1)

8

8.314

Mandag

30.

   –

19.00

U

Vejle

Superliga

3.

 runde

 

U

1-1

(0-0)

11

10.254

Fredag

3.

 aug.

18.00

H

SønderjyskE

Superliga

4.

 runde

 

H

1-0

(1-0)

5

8.346

Søndag

12.

   –

18.00

U

Randers FC

Superliga

5.

 runde

 

U

0-0

 

5

7.152

Søndag

19.

   –

16.00

H

FC København

Superliga

6.

 runde

 

H

1-1

(1-0)

7

15.778

Fredag

24.

   –

19.00

U

Hobro

Superliga

7.

 runde

 

U

2-0

(1-0)

5

2.898

Søndag

2.

 sep.

18.00

H

Vendsyssel FF

Superliga

8.

 runde

 

H

1-1

(1-1)

5

7.417

Onsdag

5.

   –

17.30

U

FC Sydvest

DBU Pokalen

2.

 runde

 

U

2-0

(0-0)

 

1.033

Søndag

16.

   –

14.00

U

AC Horsens

Superliga

9.

 runde

 

U

2-3

(1-3)

8

5.410

Søndag

23.

   –

18.00

H

Brøndby

Superliga

10.

 runde

 

H

3-2

(2-1)

4

15.418

Onsdag

26.

   –

18.30

U

Aarhus Fremad

DBU Pokalen

3.

 runde

2)

U

5-1

(1-0)

 

2.103

Søndag

30.

   –

14.00

U

Esbjerg

Superliga

11.

 runde

 

U

0-0

 

4

4.867

Lørdag

6.

 okt.

16.00

U

OB

Superliga

12.

 runde

 

U

2-2

(2-1)

5

9.530

Torsdag

11.

   –

15.00

U

Hamburger SV

Træningskamp i Hamburg

 

 

 

U

2-3

(1-0)

 

≈ 200

Søndag

21.

   –

18.00

H

AaB

Superliga

13.

 runde

 

H

2-2

(1-0)

6

9.535

Søndag

28.

   –

16.00

U

FC København

Superliga

14.

 runde

 

U

2-4

(1-1)

6

12.856

Onsdag

31.

   –

18.15

U

Næstved

DBU Pokalen

4.

 runde

 

U

1-2

(1-1)

 

2.698

Søndag

4.

 nov.

16.30

H

Randers FC

Superliga

15.

 runde

 

H

0-2

(0-2)

9

7.370

Fredag

9.

   –

19.00

U

Brøndby

Superliga

16.

 runde

 

U

0-2

(0-0)

11

12.452

Mandag

26.

   –

19.00

H

AC Horsens

Superliga

17.

 runde

 

H

1-2

(0-2)

11

4.212

Mandag

3.

 dec.

19.00

H

Vejle

Superliga

18.

 runde

 

H

2-1

(1-1)

11

4.420

Mandag

10.

   –

19.00

U

FC Nordsjælland

Superliga

19.

 runde

 

U

0-1

(0-0)

11

2.044

Mandag

17.

   –

19.00

H

Hobro

Superliga

20.

 runde

 

H

1-0

(0-0)

10

3.495

Tirsdag

15.

 jan.

12.00

H

OB

Træningskamp på Fredensvang

 

 

 

H

2-3

(0-2)

 

≈ 200

Lørdag

19.

   –

12.00

U

FC Nordsjælland

Træningskamp i Farum

 

 

 

U

4-2

(4-0)

 

≈ 200

Onsdag

23.

   –

16.50

H

Brabrand

Træningskamp på Fredensvang

 

 

 

H

7-1

(0-0)

 

≈ 200

Mandag

28.

   –

19.00

FK Jablonec

The Atlantic Cup, træningsturnering i Portugal

3)

0-1

(0-0)

 

 

Torsdag

31.

   –

16.00

Brentford B

Træningskamp i Portugal

 

 

4)

4-1

(3-1)

 

 

Mandag

4.

 feb.

20.00

Rosenborg

The Atlantic Cup, træningsturnering i Portugal

5)

3-2

(1-1)

 

 

Fredag

8.

   –

19.00

H

Esbjerg

Superliga

21.

 runde

 

H

2-0

(1-0)

8

5.579

Fredag

15.

   –

19.00

U

SønderjyskE

Superliga

22.

 runde

 

U

2-0

(1-0)

7

5.275

Søndag

24.

   –

16.00

H

FC Midtjylland

Superliga

23.

 runde

 

H

1-2

(1-1)

10

11.787

Søndag

3.

 mar.

14.00

U

Vendsyssel FF

Superliga

24.

 runde

 

U

2-2

(2-1)

8

2.059

Mandag

11.

   –

19.00

H

OB

Superliga

25.

 runde

 

H

1-2

(0-0)

9

7.958

Søndag

17.

   –

17.00

U

AaB

Superliga

26.

 runde

 

U

1-3

(1-1)

9

6.821

Mandag

1.

 apr.

19.00

H

Vejle

Superliga, pulje 1

1.

 runde

 

H

 

 

 

 

Fredag

5.

   –

19.00

U

AC Horsens

Superliga, pulje 1

2.

 runde

 

U

 

 

 

 

Mandag

15.

   –

19.00

U

SønderjyskE

Superliga, pulje 1

3.

 runde

 

U

 

 

 

 

Skærto.

18.

   –

12.00

H

SønderjyskE

Superliga, pulje 1

4.

 runde

 

H

 

 

 

 

Påsked.

21.

   –

18.00

U

Vejle

Superliga, pulje 1

5.

 runde

 

U

 

 

 

 

Søndag

28.

   –

14.00

H

AC Horsens

Superliga, pulje 1

6.

 runde

 

H

 

 

 

 

1) Reservehold.
2) Spillet på Ceres Park.
3) Dansk tid: 20.00.
4) Dansk tid: 17.00.
5) Dansk tid: 21.00.
 

  Superligaen, grundspil

2017-18

 

1

 FC København

4

26

11

1

1

38-

12

8

3

2

27-

11

19

4

3

65-

23

42

61 

2

 FC Midtjylland

1

26

11

2

0

38-

11

7

4

2

24-

15

18

6

2

62-

26

36

60 

3

 OB

10

26

7

4

2

19-

9

5

2

6

16-

22

12

6

8

35-

31

4

42 

4

 Brøndby

2

26

4

4

5

19-

19

7

1

5

25-

21

11

5

10

44-

40

4

38 

5

 Esbjerg

1. div.   2

26

7

3

3

21-

16

4

2

7

11-

19

11

5

10

32-

35

-3

38 

6

 FC Nordsjælland

3

26

6

4

3

25-

18

3

5

5

17-

21

9

9

8

42-

39

3

36 

7

 AaB

5

26

4

3

6

15-

18

5

6

2

23-

17

9

9

8

38-

35

3

36 

8

 Randers FC

11

26

5

4

4

15-

12

4

3

6

14-

22

9

7

10

29-

34

-5

34 

9

 AGF

7

26

5

4

4

17-

16

2

6

5

14-

18

7

10

9

31-

34

-3

31 

10

 AC Horsens

6

26

2

6

5

18-

25

6

1

6

13-

20

8

7

11

31-

45

-14

31 

11

 SønderjyskE

8

26

5

3

5

15-

13

2

4

7

15-

24

7

7

12

30-

37

-7

28 

12

 Vendsyssel FF

1. div.   3

26

2

4

7

13-

18

3

3

7

11-

23

5

7

14

24-

41

-17

22 

13

 Hobro

9

26

5

2

6

12-

19

0

4

9

10-

26

5

6

15

22-

45

-23

21 

14

 Vejle

1. div.   1

26

4

4

5

17-

19

0

4

9

5-

23

4

8

14

22-

42

-20

20 

 

  Grundspil - resultater

FCK

FCM

OB

BIF

FCN

EfB

AaB

RFC

AGF

ACH

SE

VFF

HIK

VB

1

 FC København

FCK

2-1

6-1

3-1

2-1

3-0

4-0

4-0

4-2

1-2

3-2

1-1

3-1

2-0

2

 FC Midtjylland

3-1

FCM

3-0

3-2

3-3

3-1

2-1

3-0

0-0

3-0

2-1

3-0

5-2

5-0

3

 OB

0-1

1-1

OB

2-0

0-0

2-1

1-2

1-0

2-2

4-0

2-2

2-0

1-0

1-0

4

 Brøndby

0-1

2-2

1-1

BIF

2-0

0-1

3-3

2-1

2-0

1-2

2-4

2-3

1-0

1-1

5

 FC Nordsjælland

2-2

1-4

1-3

3-3

FCN

1-1

1-1

4-1

1-0

0-1

4-1

3-0

2-1

2-0

6

 Esbjerg

0-2

2-2

2-0

2-1

3-0

EfB

1-4

3-3

0-0

1-0

1-0

2-3

2-0

2-1

7

 AaB

1-1

2-1

0-1

1-3

1-0

0-1

AaB

0-3

3-1

2-4

3-0

0-1

1-1

1-1

8

 Randers FC

0-2

1-2

1-0

0-2

1-1

0-2

2-2

RFC

0-0

2-0

1-1

2-0

3-0

2-0

9

 AGF

1-1

1-2

1-2

3-2

1-1

2-0

2-2

0-2

AGF

1-2

1-0

1-1

1-0

2-1

10

 AC Horsens

1-6

1-3

1-2

1-3

3-3

1-2

0-0

1-1

3-2

ACH

1-1

3-0

2-2

0-0

11

 SønderjyskE

0-3

0-0

0-0

0-2

1-2

3-1

0-1

3-0

0-2

2-0

SE

2-1

1-1

3-0

12

 Vendsyssel FF

2-1

0-1

3-2

1-2

0-1

1-1

0-1

0-1

2-2

0-1

2-3

VFF

1-1

1-1

13

 Hobro

0-3

1-2

3-2

1-2

3-2

2-0

0-5

0-1

0-2

0-0

0-0

1-0

HIK

1-0

14

 Vejle

1-3

1-3

0-2

1-2

1-3

1-0

1-1

1-1

1-1

3-1

2-0

1-1

3-1

VB