2019-20

Oversigten indeholder alle AGF's planlagte kampe i sæsonen 2019-20.
 

Fredag

21.

 juni

18.00

U

Aabyhøj IF

Showkamp i Åbyhøj

 

 

1)

U

4-0

(3-0)

 

 

Tirsdag

25.

   –

13.00

U

AC Horsens

Træningskamp i Horsens

 

 

 

U

3-0

(2-0)

 

 

Lørdag

29.

   –

13.00

U

Randers FC

Træningskamp i Randers

 

 

 

U

1-1

(0-0)

 

≈ 700

Fredag

5.

 juli

15.00

U

Hamburger SV

Træningskamp i Hamburg

 

 

 

U

2-2

(2-2)

 

 

Mandag

15.

   –

19.00

U

Hobro

Superliga

1.

 runde

 

U

1-1

(0-0)

7

4.236

Fredag

19.

   –

19.00

U

FC København

Superliga

2.

 runde

 

U

1-2

(0-1)

11

16.053

Søndag

28.

   –

16.00

H

FC Midtjylland

Superliga

3.

 runde

 

H

0-1

(0-0)

12

11.739

Mandag

5.

 aug.

19.00

U

Lyngby

Superliga

4.

 runde

 

U

1-2

(1-0)

12

5.475

Mandag

12.

   –

19.00

U

SønderjyskE

Superliga

5.

 runde

 

U

0-0

 

12

5.160

Mandag

19.

   –

19.00

H

AC Horsens

Superliga

6.

 runde

 

H

2-0

(1-0)

12

7.162

Søndag

25.

   –

18.00

U

Brøndby

Superliga

7.

 runde

 

U

3-0

(0-0)

9

14.145

Søndag

1.

 sep.

12.00

H

Esbjerg

Superliga

8.

 runde

 

H

1-0

(1-0)

6

10.420

Onsdag

4.

   –

18.00

U

HOG Hinnerup

Showkamp i Hinnerup

 

 

1)

U

12-0

(2-0)

 

≈ 400

Onsdag

11.

   –

17.15

U

Marstal/Rise

Landspokalturneringen

2.

 runde

2)

U

6-2

(0-1)

 

716

Søndag

15.

   –

12.00

H

AaB

Superliga

9.

 runde

 

H

3-0

(2-0)

4

10.235

Fredag

20.

   –

19.00

U

OB

Superliga

10.

 runde

 

U

2-1

(1-0)

3

10.441

Torsdag

26.

   –

16.30

U

VSK Aarhus

Landspokalturneringen

3.

 runde

3)

U

3-1

(0-1)

 

2.348

Søndag

29.

   –

12.00

H

FC Nordsjælland

Superliga

11.

 runde

 

H

3-1

(1-1)

3

9.149

Søndag

6.

 okt.

16.00

U

Randers FC

Superliga

12.

 runde

 

U

0-2

(0-0)

5

9.947

Tirsdag

15.

   –

 

U

Hobro

Træningskamp i Hobro

 

 

 

U

3-1

(?-?)

 

 

Søndag

20.

   –

14.00

H

Silkeborg

Superliga

13.

 runde

 

H

3-4

(2-2)

5

22.175

Mandag

28.

   –

19.00

H

FC København

Superliga

14.

 runde

 

H

1-2

(0-1)

6

13.884

Torsdag

31.

   –

20.15

H

OB

Landspokalturneringen

4.

 runde

 

H

1-0

(0-0)

 

3.160

Søndag

3.

 nov.

14.00

U

FC Nordsjælland

Superliga

15.

 runde

 

U

1-0

(0-0)

5

3.230

Søndag

10.

   –

14.00

H

SønderjyskE

Superliga

16.

 runde

 

H

4-2

(2-0)

4

6.291

Tirsdag

19.

   –

13.00

H

AC Horsens

Træningskamp

 

 

 

H

2-1

(0-1)

 

 

Søndag

24.

   –

18.00

H

Brøndby

Superliga

17.

 runde

 

H

2-1

(1-0)

4

14.043

Søndag

1.

 dec.

16.00

U

Esbjerg

Superliga

18.

 runde

 

U

2-1

(1-0)

3

4.608

Søndag

8.

   –

14.00

H

Lyngby

Superliga

19.

 runde

 

H

1-1

(1-1)

3

6.138

Søndag

15.

   –

18.00

U

FC Midtjylland

Superliga

20.

 runde

 

U

3-1

(0-1)

3

11.009

Fredag

17.

 jan.

12.00

H

Viborg

Træningskamp på Fredensvang

 

 

 

H

2-1

(1-0)

 

 

Tirsdag

21.

   –

13.00

H

AaB

Træningskamp på Fredensvang

 

 

 

H

0-2

(0-2)

 

 

Fredag

24.

   –

13.00

U

FC Nordsjælland

Træningskamp i Farum

 

 

 

U

5-4

(4-2)

 

 

Lørdag

1.

 feb.

13.00

Slavia Praha

The Atlantic Cup

Gruppe B

4)

3-3

(2-0)

 

 

Tirsdag

4.

   –

16.00

Häcken

The Atlantic Cup

Gruppe B

5)

2-0

(2-0)

 

 

Fredag

7.

   –

15.00

FC København

The Atlantic Cup

Finale

6)

1-0

(0-0)

 

 

Mandag

10.

   –

11.30

Östersund

Træningskamp i Portugal

 

 

7)

1-1

(0-0)

 

 

Mandag

24.

   –

19.00

U

AC Horsens

Superliga

22.

 runde

 

U

2-1

(1-1)

3

3.566

Fredag

28.

   –

19.00

H

Hobro

Superliga

23.

 runde

 

H

0-0

 

3

7.530

Tirsdag

3.

 mar.

18.30

U

Esbjerg

Landspokalturneringen

Kvartfinale

 

U

4-1

(2-0)

 

3.134

Mandag

9.

   –

19.00

U

Silkeborg

Superliga

24.

 runde

8)

U

1-2

(0-2)

3

0

Torsdag

28.

 maj

19.00

H

Randers FC

Superliga

21.

 runde

9)

H

1-1

(0-1)

3

0

2. pins.

1.

 juni

20.00

H

OB

Superliga

25.

 runde

10)

H

1-0

(0-0)

3

0

Søndag

7.

   –

17.00

U

AaB

Superliga

26.

 runde

11)

U

3-2

(1-0)

3

0

Onsdag

10.

   –

20.45

U

AaB

Landspokalturneringen

Semifinale

12)

U

2-3

(1-0)

 

280

Søndag

14.

   –

20.00

U

Brøndby

Superliga, Mesterskabsspil

27.

 runde

 

U

0-0

 

3

225

Onsdag

17.

   –

18.00

H

FC Nordsjælland

Superliga, Mesterskabsspil

28.

 runde

 

H

2-1

(2-0)

3

300

Søndag

21.

   –

20.00

U

FC Midtjylland

Superliga, Mesterskabsspil

29.

 runde

 

U

4-3

(1-1)

3

300

Fredag

26.

   –

18.00

H

AaB

Superliga, Mesterskabsspil

30.

 runde

 

H

1-4

(1-3)

3

300

Søndag

5.

 juli

20.00

H

FC København

Superliga, Mesterskabsspil

31.

 runde

 

H

 

 

 

 

Torsdag

9.

   –

18.00

U

AaB

Superliga, Mesterskabsspil

32.

 runde

 

U

 

 

 

 

Søndag

12.

   –

20.00

H

FC Midtjylland

Superliga, Mesterskabsspil

33.

 runde

 

H

 

 

 

 

Søndag

19.

   –

 

U

FC København

Superliga, Mesterskabsspil

34.

 runde

 

U

 

 

 

 

Onsdag

22.

   –

 

U

FC Nordsjælland

Superliga, Mesterskabsspil

35.

 runde

 

U

 

 

 

 

Søndag

26.

   –

 

H

Brøndby

Superliga, Mesterskabsspil

36.

 runde

 

H

 

 

 

 

1) To gange 30 minutter.
2) Efter forlænget spilletid (ordinær spilletid: 2-2).
3) Efter forlænget spilletid (ordinær spilletid: 1-1).
4) Dansk tid: 14.00. AGF vandt straffesparkskonkurrencen 4-2.
5) Dansk tid: 17.00.
6) Dansk tid: 16.00.
7) Dansk tid: 12.30.
8) Alle rundens kampe blev spillet uden tilskuere efter regeringens opfordring til ikke at gennemføre arrangementer med over 1000 deltagere.
9) Oprindeligt fastsat til 16. februar, kl. 16.00, men udsat på grund af store mængder vand på banen. Kampen blev heller ikke spillet på det nye tidspunkt - torsdag 12. marts kl. 21.00 - da "Corona-nedlukningen" aftenen inden blev iværksat.
10) Oprindeligt søndag 15. marts kl. 18.00.
11) Oprindeligt søndag 22. marts.
12) Oprindeligt onsdag 22. april.
 

  Superligaen, grundspil

2018-19

 

1

 FC Midtjylland

2

26

9

1

3

20-

10

12

1

0

22-

4

21

2

3

42-

14

28

65 

2

 FC København

1

26

11

1

1

28-

12

7

1

5

19-

17

18

2

6

47-

29

18

56 

3

 AGF

8

26

7

3

3

22-

13

7

2

4

20-

15

14

5

7

42-

28

14

47 

4

 Brøndby

4

26

9

1

3

27-

17

4

2

7

20-

20

13

3

10

47-

37

10

42 

5

 FC Nordsjælland

6

26

7

3

3

24-

11

5

2

6

24-

24

12

5

9

48-

35

13

41 

6

 AaB

9

26

7

2

4

24-

15

4

3

6

20-

18

11

5

10

44-

33

11

38 

7

 Randers FC

7

26

7

3

3

22-

12

3

2

8

17-

23

10

5

11

39-

35

4

35 

8

 AC Horsens

11

26

6

1

6

15-

23

4

3

6

10-

21

10

4

12

25-

44

-19

34 

9

 OB

5

26

6

3

4

21-

14

3

3

7

13-

16

9

6

11

34-

30

4

33 

10

 Lyngby

1. div.   3

26

8

1

4

19-

20

1

4

8

12-

25

9

5

12

31-

45

-14

32 

11

 SønderjyskE

10

26

4

5

4

17-

20

2

4

7

14-

24

6

9

11

31-

44

-13

27 

12

 Hobro

13

26

1

9

3

12-

17

2

5

6

13-

18

3

14

9

25-

35

-10

23 

13

 Esbjerg

3

26

3

4

6

14-

18

1

2

10

8-

26

4

6

16

22-

44

-22

18 

14

 Silkeborg

1. div.   1

26

2

2

9

14-

27

1

5

7

17-

28

3

7

16

31-

55

-24

16 

 

  Grundspil - resultater

FCM

FCK

AGF

BIF

FCN

AaB

RFC

ACH

OB

LB

SE

HIK

EfB

SIF

1

 FC Midtjylland

FCM

4-1

1-3

1-0

2-1

1-0

2-1

0-1

0-1

2-0

3-0

1-1

1-0

2-1

2

 FC København

0-0

FCK

2-1

2-1

3-1

3-2

2-1

0-1

2-1

2-0

3-0

2-1

3-1

4-2

3

 AGF

0-1

1-2

AGF

2-1

3-1

3-0

1-1

2-0

1-0

1-1

4-2

0-0

1-0

3-4

4

 Brøndby

1-2

3-1

0-3

BIF

4-2

2-1

5-2

1-2

3-2

1-0

1-0

1-1

2-1

3-0

5

 FC Nordsjælland

0-1

0-1

0-1

2-2

FCN

2-1

3-0

6-0

2-0

1-1

2-1

2-1

2-0

2-2

6

 AaB

0-1

1-0

2-3

3-2

1-3

AaB

0-3

4-0

1-0

3-0

1-1

1-1

4-0

3-1

7

 Randers FC

0-2

0-1

2-0

2-2

3-1

3-3

RFC

2-1

0-0

2-1

3-0

0-1

3-0

2-0

8

 AC Horsens

0-2

0-2

1-2

3-2

0-3

0-5

1-2

ACH

2-1

2-1

2-1

1-0

1-1

2-1

9

 OB

1-2

2-3

1-2

0-2

3-1

0-0

1-0

3-0

OB

4-1

0-0

2-1

3-1

1-1

10

 Lyngby

0-3

1-4

2-1

0-3

1-1

2-0

2-0

2-1

4-3

LB

0-3

2-1

2-0

1-0

11

 SønderjyskE

0-2

1-2

0-0

2-1

1-4

1-3

2-1

0-0

1-1

2-2

SE

3-1

2-1

2-2

12

 Hobro

0-2

2-1

1-1

0-2

2-2

0-2

2-2

0-0

0-0

2-2

1-1

HIK

1-1

1-1

13

 Esbjerg

1-2

1-0

1-2

3-1

1-2

1-1

0-3

1-1

0-1

1-0

1-2

1-1

EfB

2-2

14

 Silkeborg

1-2

1-1

2-1

0-1

0-2

0-2

2-1

0-3

0-3

2-3

3-3

2-3

1-2

SIF