Reserveligaen 2016-17

Reserveligaen, som indførtes i 2010, omfatter op til 18 hold. Superligaklubberne er obligatoriske deltagere. Desuden inviteres den senest
afsluttede sæsons to Superliga-nedrykkere, og yderligere op til fire hold findes ved tildeling af "Wild Cards" blandt de 1. divisionsklubber,
som ansøger om deltagelse. I efteråret spilles tre indledende geografisk opdelte puljer. I foråret fordeles holdene i nye puljer, og der
spilles et mesterskabsslutspil med efterårets bedst placerede hold. AGF spiller i foråret 2017 i pulje 2. Se stillingen her.

Alle fakta er hentet på agf.dk og modstandernes hjemmesider.
 

Pulje 3

Viborg - AGF

1-1 (1-0)

43.

1-0

Aleksandar Stankov

91.

1-1

Michael Zacho

 
 
 
 
 
 
 

AaB - AGF

2-1 (1-0)

9.

1-0

Sebastian Grønning

52.

2-0

Sebastian Grønning

63.

2-1

Jens Stage

 
 

AGF - AC Horsens

3-0 (3-0)

25.

1-0

Jesper Juelsgård

34.

2-0

Daniel A. Pedersen

41.

3-0

Kasper Junker

 
 

AGF - AaB

3-2 (2-1)

22.

1-0

Kasper Junker

28.

2-0

Stephan Petersen

43.

2-1

Sebastian Grønning

55.

3-1

Michael Zacho

75.

3-2

Rasmus Thellufsen

 

AC Horsens - AGF

3-4 (2-1)

21.

1-0

Kjartan Finnbogason

35.

1-1

Michael Zacho (str.)

40.

2-1

Jeppe Mehl

55.

2-2

Mustafa Amini

73.

2-3

Kasper Lunding

75.

3-3

Kjartan Finnbogason

85.

3-4

Kasper Lunding

 

AGF - Randers FC

3-3 (0-2)

39.

0-1

Viktor Lundberg

41.

0-2

Viktor Lundberg

55.

1-2

Kasper Junker

65.

2-2

Michael Zacho

75.

3-2

Danny Olsen

78.

3-3

Viktor Lundberg

 

Randers FC - AGF

3-1 (2-0)

7.

1-0

Mayron George

40.

2-0

Brandur Hendriksson

61.

2-1

Mustapha Bundu

70.

3-1

Mayron George

 

Silkeborg - AGF

3-2 (1-0)

14.

1-0

Andreas Albers

53.

2-0

Jeppe Okkels

65.

3-0

Tobias Salquist

67.

3-1

Björn Daníel Sverrisson

80.

3-2

Mustapha Bundu

 
 
 

AGF - Silkeborg

0-1 (0-0)

53.

0-1

Emil Lyng

 
 
 
 
 
 
 
 

AGF - Viborg

2-2 (0-1)

4.

0-1

Mathias Wichmann

64.

1-1

Mustapha Bundu

88.

1-2

Casper Gandrup

90.

2-2

Magnus Kaastrup

 
 

 

Mandag 15. august kl. 14.00 på VFF's anlæg
VFF: Sebastian John - Jacob Vetter, Jacob Dehn, Søren Reese, Søren Frederiksen - Christian
Sivebæk (Kasper Andersen 60.), George Fochive, Mathias Wichmann (Frederik Mortensen 68.),
Christoffer Maul (Nikolaj Leth 46.) - Aleksandar Stankov, Mamadou Soro (Alexander Bøgh 70.).
AGF: Magnus Brøgger - Alexander Juel Andersen (Mads Mikkelsen 60.), Asger Hausted (Emil
Christensen 80.), Jacob Torp (Christian Bech 60.), Daniel Christensen - Jens Stage (Simon
Pedersen 46.) - Oskar Buur, Elmar Bjarnason, Michael Zacho, Nimo Gribenco - Kasper Junker
(Kasper Lunding 60.).

AGF - Viborg
 

Mandag 22. august kl. 14.00 på Nordjyske Arena
AGF: Thomas Hagelskjær - Oskar Buur, Emil Christensen (Asger Hausted 60.), Christian Bech,
Jacob Torp - Jens Stage - Elmar Bjarnason, Benjamin Hvidt (Mads Mikkelsen 75.), Mustafa Amini
(Simon Pedersen 68.), Nimo Gribenco (Kasper Lunding 85.) - Kasper Junker.

AGF - AaB
 

Tirsdag 6. september kl. 14.00 på Ceres Park
AGF: Steffen Rasmussen - Dino Mikanović, Dzhamaldin Khodzhaniiazov, Anthony J. Soares,
Jesper Juelsgård (Emil Christensen 46.) - Daniel A. Pedersen - Stephan Petersen, Jens Stage,
Simon Pedersen (Jacob Torp 80.), Kasper Lunding (Mathias Laursen 80.) - Kasper Junker.

AGF
 

Tirsdag 13. september kl. 14.00 på Fredensvang
AGF: Thomas Hagelskjær - Oskar Buur, Emil Christensen, Dzhamaldin Khodzhaniiazov, Jacob
Torp (Christian Bech 68.) - Daniel A. Pedersen - Stephan Petersen (Simon Pedersen 89.),
Michael Zacho (Benjamin Hvidt 80.), Jens Stage, Christopher Ikonomidis (Kasper Lunding 46.) -
Kasper Junker.

AGF
 

Mandag 26. september kl. 13.00 på CASA Arena Horsens
ACH: Patryk Wolanski, Martin Holm (Niels Lodberg 78.), Doneil Henry, Jacob Berthelsen, Thomas
Kortegaard, Jeppe Mehl, Nicolai Dohn (Lasse Kirkel 78.), Mads Bech, Mikkel Jespersen, Kjartan
Finnbogason, Egzon Kolici (David Müller 58.).

AGF - AC Horsens
 
 
 
 

Mandag 3. oktober kl. 12.00 på Ceres Park
RFC: Frederik Due - Tobias Damsgaard, Jeppe Olsen, Mathias Haarup, Behrem Rizvic
(Casper Lykke 79.) - Edgar Babayan, Mandla Masango, Nicolai Poulsen, Viktor Lundberg
(Nicklas Antonsen 79.) - Mayron George, Marko Mitrovic (Marcus Mølvadgaard 70.).

AGF - Randers FC - AGF TV
 
 
 

Mandag 31. oktober kl. 14.00 på BioNutria Park Randers
AGF: Thomas Hagelskjær - Dino Mikanović, Asger Hausted, Emil Christensen, Oskar Buur -
Benjamin Hvidt - Stephan Petersen, Björn Daníel Sverrisson (Simon Pedersen 46.), Michael
Zacho, Jens Stage (Mads Mikkelsen 60.) - Mustapha Bundu (Kasper Lunding 60.).

AGF - Randers FC
 

Tirsdag 8. november kl. 17.00 på MASCOT Park
SIF: Jens Rinke, Tobias Salquist, Niels Bisp, Jeppe Gertsen (Mikkel Koustrup 75.), Gustav Dahl,
Morten Pedersen (Valance Nambishi 67.), Sammy Skytte (Martin Thomsen 46.), Mads Emil
Madsen, Jeppe Okkels, Rasmus Lysdal (Marcus Solberg 75.), Andreas Albers.
AGF: Steffen Rasmussen - Dino Mikanović, Emil Christensen, Jeffrey Ofori [Brønshøj], Jens
Stage - Benjamin Hvidt (Jacob Torp 68.) - Danny Olsen (Kasper Lunding 68.), Michael Zacho,
Björn Daníel Sverrisson, Stephan Petersen (Mads Mikkelsen 68.) - Mustapha Bundu.

AGF - Silkeborg - Galleri
 

Mandag 14. november kl. 14.00 på Fredensvang
AGF: Steffen Rasmussen - Dino Mikanović (Mads Mikkelsen 80.), Jeffrey Oforie [Brønshøj], Emil
Christensen, Jacob Torp (Daniel Thøgersen 72.) - Jens Stage - Kasper Lunding, Michael Zacho
(Danny Olsen 46.), Björn Daníel Sverrisson (Stephan Petersen 63.), Mustaha Bundu - Morten
Rasmussen.
SIF: Jens Rinke, Tobias Salquist, Niels Bisp, Jeppe Gertsen, Gustav Dahl, Emil Lyng, Mikkel
Frandsen (Marcus Solberg 76.), Mads Emil Madsen (Valance Nambishi 61.), Jeppe Okkels,
Rasmus Lysdal (Morten Pedersen 69.), Andreas Albers.

AGF - Silkeborg
 

Mandag 21. november kl. 14.00 på Fredensvang, kunstgræsbanen
VFF: Sebastian John - Jacob Vetter (Casper Gandrup 60.), Jacob Dehn, Simon Trier, Donny Gorter (Frederik Mortensen 55.) - Andreas Bruhn, George Fochive, Emmanuel Amartey (Christoffer Maul 67.), Mathias Wichmann - Jung-Bin Park, Aleksandar Stankov.

AGF - Viborg
 

 

  Pulje 1

FCN

FCK

BIF

LB

 

 

 

1

 FC Nordsjælland

2-1

7-1

3-0

 

 

6

3

0

0

12-

2

1

1

1

6-

6

4

1

1

18-

8

13 

2

 FC København

3-1

1-5

4-3

 

 

6

2

0

1

8-

9

2

0

1

9-

2

4

0

2

17-

11

12 

3

 Brøndby

1-1

0-4

1-0

 

 

6

1

1

1

2-

5

1

1

1

8-

10

2

2

2

10-

15

4

 Lyngby

2-4

0-4

2-2

 

 

6

0

1

2

4-

10

0

0

3

3-

8

0

1

5

7-

18

 

  Pulje 2

FCM

EfB

OB

SE

VB

 

 

1

 FC Midtjylland

4-2

4-3

1-1

2-1

 

8

3

1

0

11-

7

2

1

1

7-

6

5

2

1

18-

13

17 

2

 Esbjerg

1-1

3-7

5-3

7-0

 

8

2

1

1

16-

11

3

0

1

12-

7

5

1

2

28-

18

16 

3

 OB

4-1

2-6

3-1

2-0

 

8

3

0

1

11-

8

2

0

2

14-

10

5

0

3

25-

18

15 

4

 SønderjyskE

0-2

0-2

1-3

6-0

 

8

1

0

3

7-

7

1

1

2

6-

9

2

1

5

13-

16

5

 Vejle

1-3

1-2

2-1

0-1

 

8

1

0

3

4-

7

0

0

4

1-

17

1

0

7

5-

24

 

  Pulje 3

SIF

VFF

RFC

AaB

AGF

ACH

 

1

 Silkeborg

1-0

2-1

1-1

3-2

6-0

10

4

1

0

13-

4

3

0

2

10-

8

7

1

2

23-

12

22 

2

 Viborg

3-1

4-4

4-1

1-1

2-2

10

2

3

0

14-

9

2

2

1

8-

6

4

5

1

22-

15

17 

3

 Randers FC

2-0

1-2

0-1

3-1

1-0

10

3

0

2

7-

4

1

3

1

11-

10

4

3

3

18-

14

15 

4

 AaB

1-2

1-3

1-3

2-1

2-0

10

2

0

3

7-

9

2

1

2

13-

9

4

1

5

20-

18

13 

5

 AGF

0-1

2-2

3-3

3-2

3-0

10

2

2

1

11-

8

1

1

3

9-

12

3

3

4

20-

20

12 

6

 AC Horsens

2-6

1-1

0-0

1-8

3-4

10

0

2

3

7-

19

0

1

4

2-

14

0

3

7

9-

33

 

 

Slutspil, pulje 2

AGF - SønderjyskE

1-1 (0-1)

44.

0-1

Selvmål

75.

1-1

Kasper Lunding

 
 
 

AGF - AC Horsens

4-2 (3-0)

16.

1-0

Stephan Petersen

18.

2-0

Jens Stage

22.

3-0

Danny Olsen

80.

3-1

Mikkel Jespersen (str.)

85.

3-2

Mikkel Jespersen

92.

4-2

Mads Mikkelsen

 
 

AaB - AGF

3-4 (2-1)

23.

1-0

Sebastian Grønning

30.

1-1

Mustapha Bundu

44.

2-1

Thomas Enevoldsen (str.)

47.

2-2

Nimo Gribenco

57.

2-3

Mustapha Bundu

67.

2-4

Mustapha Bundu

83.

3-4

Anders Harpøth Østergaard

91.

-

Th. Enevoldsen (str. reddet)

 
 

Randers FC - AGF

4-1 (3-0)

21.

1-0

Mikkel Kallesøe

27.

2-0

Selvmål (Asger Hausted)

32.

3-0

Joni Kauko (str.)

51.

4-0

Andreas Bruhn

53.

4-1

Mustapha Bundu

 
 
 
 

Vejle - AGF

1-0 (1-0)

11.

1-0

Patrick Rasmussen

 
 
 
 
 
 
 
 

AGF - Lyngby

2-5 (0-3)

11.

0-1

 

25.

0-2

 

30.

0-3

 

59.

0-4

 

78.

0-5

(str.)

85.

1-5

Chris Ikonomidis

89.

2-5

Gustav Mogensen

Udvist: Daniel Thøgersen (AGF)

Brøndby - AGF

0-1 (0-0)

68.

0-1

Mathias Laursen

 
 

 

Mandag 20. februar kl. 15.00 på Fredensvang
AGF: Steffen Rasmussen - Oskar Buur, Sebastian Hausner, Emil Christensen, Daniel Thøgersen -
Jens Stage - Michael Zacho (Magnus Kaastrup 73.), Benjamin Hvidt, Danny Olsen (Marcus Hogan
60.), Chris Ikonomidis (Kasper Lunding 46.) - Nimo Gribenco (Quoc Minh Truong 88.).

AGF
 

Mandag 27. marts kl. 15.00 på Fredensvang
AGF: Steffen Rasmussen - Oskar Buur, Thomas Juel-Nielsen [prøvespiller], Emil Christensen,
Daniel Thøgersen - Mustapha Bundu (Magnus Kaastrup 65.), Benjamin Hvidt (Mads Mikkelsen
70.), Jens Stage, Danny Olsen (Kasper Lunding 60.) - Nimo Gribenco, Stephan Petersen.
ACH: Nicklas Dannevang - Mikkel Jespersen, Elfar Helgason (Niels Lodberg 60.), Mads Bech,
Mikkel Qvist, Glen Wiberg (Mads Damgaard 75.), Nicolai Dohn, Jonas Gemmer (Andreas
Pallesen 80.), Casper Bæksted (Andreas Laursen 75.), Mirsad Suljic, Thomas Rohde.

AGF - AC Horsens
 

Tirsdag 18. april kl. 15.00 på AaB's anlæg
AGF: Thomas Hagelskjær - Oskar Buur, Emil Christensen, Sebastian Hausner, Daniel Thøgersen
(Quoc Minh Truong 62.) - Benjamin Hvidt - Magnus Kaastrup (Alexander Ammitzbøll 62.), Søren
Gustav Bugge Jepsen (William Just 81.), Nimo Gribenco (Christian Bech 87.), Chris Ikonomidis -
Mustapha Bundu (Mads Mikkelsen 81.).
AaB: Nicolaj Jørgensen - Patrick Kristensen, Kasper Pedersen, Morten Rokkedal (Mathias
Johannesen 71.), Bardhec Bytyqi (Mathias Andersen 79.) - Oliver Abildgaard, Kasper Risgård,
Robert Kakeeto, Casper Sloth (Anders Harpøth Østergaard 62.) - Thomas Enevoldsen, Sebastian
Grønning (Wessam Abou Ali 79.).

AGF - AaB
 

Tirsdag 25. april kl. 13.00 på bane 3 ved BioNutria Park
RFC: Frederik Due - Lucas Haren (Jeppe Olsen 68.), Mads Fenger, Erik Marxen, Casper Lykke
(Henrik Borup 72.) - Sam Lundholm, Joni Kauko, Andreas Bruhn (Mileta Rajovic 78.), Mikkel
Kallesøe - Marcus Mølvadgaard, Mayron George (Tobias Damsgaard 60.).
AGF: Steffen Rasmussen - Oskar Buur, Asger Hausted, Christian Bech (Daniel Thøgersen 59.),
Dzhamaldin Khodzhaniiazov - Benjamin Hvidt - Stephan Petersen (Alexander Ammitzbøll 59.),
Søren Gustav Bugge Jepsen, Nimo Gribenco (William Just 46.), Chris Ikonomidis - Mustapha
Bundu (Magnus Kaastrup 79).

AGF - Randers FC - YouTube
 

Tirsdag 2. maj kl. 15.00 på bane 2 i VB Parken
VB: David Lazar - Hu Ruibao (Rasmus Henriksen 46.), Anders Egholm, Lucas Maia, Yue Xin -
Mario Álvarez (Alvaro Verwey 85.), Simon Nagel, Arbnor Mucolli (Gleb Lubin 71.), Oliver Drost -
Sebastian Bruhn (Mathias Eriksen 45.), Patrick Rasmussen.
AGF: Thomas Hagelskjær - Oskar Buur, Mikkel Rask (Quoc Minh Truong 60.), Emil Christensen,
Dzhamaldin Khodzhaniiazov - Benjamin Hvidt - Kasper Lunding (Mads Mikkelsen 80.), Søren
Gustav Bugge Jepsen (Michael Zacho 60.), Daniel A. Pedersen (William Just 60.), Chris
Ikonomidis (Alexander Ammitzbøll 46.) - Nimo Gribenco.

AGF - Vejle
 

Mandag 8. maj kl. 15.00 på Fredensvang
AGF: Thomas Hagelskjær - Oskar Buur, Mikkel Rask (William Just 20.), Dzhamaldin Khodzhani-
iazov, Daniel Thøgersen- Søren Gustav Bugge Jepsen (Niklas Backman 60.) - Stephan Petersen,
Benjamin Hvidt (Mads Mikkelsen 85.), Nimo Gribenco (Gustav Mogensen 73.), Chris Ikonomidis -
Alexander Ammitzbøll.

AGF
 
 
 

Mandag 22. maj kl. 14.00
AGF: Thomas Hagelskjær - Quoc Minh Truong, Sebastian Hausner, Emil Christensen, Dzhamaldin Khodzhaniiazov - Benjamin Hvidt - Kasper Lunding, Søren Gustav Bugge Jepsen (Anton Søjberg 77.), Nimo Gribenco (William Just 61.), Magnus Kaastrup - Mads Mikkelsen (Mathias Laursen 54.).  

AGF