Reserveligaen 2017-18

Reserveligaen består i sæsonen 2017-18 af de 14 Superligaklubber samt den foregående sæsons nedrykkere. I efteråret spilledes fire
indledende geografisk opdelte puljer, og pujlevinderne spiller i foråret 2018 slutspil, mens de øvrige hold spiller i geografiske puljer.
AGF spiller i foråret 2018 i pulje 4. Se stillingen her.

Alle fakta er hentet på agf.dk og modstandernes hjemmesider.

Tidligere sæsoner: 2010-11 - 2011-12 - 2012-13 - 2013-14 - 2014-15 - 2015-16 - 2016-17
 

Pulje 3

AGF - AC Horsens

1-0 (0-0)

80.

1-0

Magnus Kaastrup

Udvist: Adama Guira 35.
 
 
 
 
 
 

AC Horsens - AGF

2-0 (1-0)

15.

1-0

Nicolai Dohn

81.

2-0

Oliver Drost

 
 
 

Silkeborg - AGF

4-0 (2-0)

4.

1-0

Mads Emil Madsen

37.

2-0

Marc Rochester Sørensen

63.

3-0

Jeppe Okkels

66.

4-0

Sebastian Jørgensen

 
 
 
 
 

AGF - Silkeborg

2-0

51.

1-0

Alexander Ammitzbøll

65.

2-0

Alexander Ammitzbøll

 
 
 
 
 
 
 

FC Midtjylland - AGF

1-1 (1-1)

6.

1-0

Jonas Borring

18.

1-1

Kasper Junker (str.)

 
 
 

AGF - FC Midtjylland

1-4 (1-0)

42.

1-0

Mustapha Bundu

54.

1-1

Rafael van der Vaart

62.

1-2

Babajide David

68.

1-3

Babajide David

89.

1-4

Bozhidar Kraev

 

 

Mandag 11. september kl. 14.00 på Ceres Park
AGF: Steffen Rasmussen - Daniel Thøgersen, Niklas Backmann, Mikkel Rask, Jens Stage - Jakob
Ankersen (Magnus Kaastrup 75.), Adama Guira, Benjamin Hvidt (Søren Gustav Bugge Jepsen 70.),
Kasper Lunding (Quoc Truong 60.) - Mustapha Bundu, Nimo Gribenco (Sebastian Hausner 89.).
ACH: Marcus Bobjerg, Kalle Christensen, Andreas Damgaard, Tobias Munkholm, Daisuke Sato
(Mathias Bøje 45.), Jeppe Mehl, Nicolai Dohn, Delphin Tshiembe, August Nielsen (Denis Suljic 55.),
Thomas Rohde, Oliver Drost.

AGF - AGF TV - AC Horsens
 

Mandag 9. oktober kl. 13.00 på CASA Arena Horsens
ACH: Marcus Bobjerg, Michael Pedersen [Brabrand], Søren Bojsen [Brabrand], Tobias Arndal,
Tobias Olesen, Denis Suljic (Martin Holm 85.), Nicolai Dohn, Emil Kjeldsen [Brabrand], Oliver
Drost, Thomas Rohde (Robert Harmiz 87.), Anton Søjberg [Brabrand] (Joachim Buchholdtz 60.).

AGF - AC Horsens
 

Tirsdag 17. oktober kl. 13.00 på JYSK Park
SIF: Peter Friis Jensen - Mikkel Vendelbo, Jeppe Gertsen, Tobias Salquist, Valance Nambishi
(Nicklas Bugge 76.) - Jeppe Okkels, Sammy Skytte, Mads Emil Madsen (Magnus Schelle 81.),
Marc Rochester Sørensen (Sebastian Jørgensen 46.) - Gustaf Nilsson (Stefan Stojilkovic 46.),
Mate Vatsadze (Rasmus Carstensen 46.).
AGF: Steffen Rasmussen - Jens Stage, Nicklas Backman, Sebastian Hausner, Christian Bech
(Jakob Kiilerich 75.) - Kasper Lunding (Mads Mikkelsen 3.), Benjamin Hvidt, Søren Gustav Bugge
Jepsen, Mustapha Bundu (Quoc Minh Truong 38.) - Andre Riel, Nimo Gribenco.

AGF - Silkeborg
 

Mandag 6. november kl. 14.00 på Fredensvang, kunstbræsbane 6
AGF: Kasper T. Kristensen - Mikkel Rask, Frederik Møller (Jakob Kiilerich 77.), Christian Bech -
Michael Zacho (Quoc Minh Truong 46.), Nimo Gribenco, Søren Gustav Bugge Jepsen, Daniel
Thøgersen (Albert Erlykke Grønbæk 82.) - Alexander Ammitzbøll (Gustav Mogensen 77.), Kasper
Junker, André Riel.
SIF: Peter Friis Jensen, Frederik Alves (Mikkel Juhl 80.), Jeppe Gertsen, Nicklas Bugge, Luc Park
(Holger Tabermann Maaløe 87.), Anes Travljanin (Bo Balder Berg 70.), Mikkel Vendelbo, Casper
Sloth, Stephan Petersen, Sebastian Jørgensen, Stefan Strojilkovic.

AGF - AGF TV - Silkeborg
 

Tirsdag 14. november kl. 14.00 på Ikast fS' anlæg
AGF: Kasper T. Kristensen - Martinus Mandal (Quoc Minh Truong 80.), Mikkel Rask, Sebastian
Hausner, Christian Bech, Daniel Thøgersen (Jakob Kiilerich 85.) - Nimo Gribenco (Jacob Transkow
85.), Daniel A. Pedersen, Mads Mikkelsen (William Just 60.) - Kasper Junker, Alexander Ammitzbøll.

AGF - FC Midtjylland
 

Tirsdag 21. november kl. 14.00 på Fredensvang, kunstbræsbane 6
AGF: Kasper T. Kristensen - Mads Mikkelsen (Mikkel Møller Lassen 46.), Sebastian Hausner,
Mikkel Rask, Frederik Møller, Daniel Thøgersen (Gustav Mogensen 70.) - Daniel A. Pedersen
(Martinus Mandal 87.), Benjamin Hvidt, Nimo Gribenco - Mustapha Bundu (Kasper Lunding 59.),
Alexander Ammitzbøll.

AGF - FC Midtjylland

 

  Pulje 1

LB

FCK

BIF

FCH

 

 

 

1

 Lyngby

1-1

6-2

3-1

 

 

6

2

1

0

10-

4

2

0

1

4-

4

4

1

1

14-

8

13 

2

 FC København

2-3

3-2

4-1

 

 

6

2

0

1

9-

6

1

2

0

8-

5

3

2

1

17-

11

11 

3

 Brøndby

0-1

2-5

3-1

 

 

6

1

0

2

5-

7

1

0

2

6-

10

2

0

4

11-

17

4

 FC Helsingør

2-0

2-2

1-2

 

 

6

1

1

1

5-

4

0

0

3

3-

10

1

1

4

8-

14

 

  Pulje 2

FCN

OB

SE

EfB

 

 

 

1

 FC Nordsjælland

2-1

2-1

4-1

 

 

6

3

0

0

8-

3

2

0

1

8-

3

5

0

1

16-

6

15 

2

 OB

0-5

2-1

3-1

 

 

6

2

0

1

5-

7

2

0

1

6-

4

4

0

2

11-

11

12 

3

 SønderjyskE

2-1

0-1

6-0

 

 

6

2

0

1

8-

2

1

0

2

5-

4

3

0

3

13-

6

4

 Esbjerg

1-2

2-4

0-3

 

 

6

0

0

3

3-

9

0

0

3

2-

13

0

0

6

5-

22

 

  Pulje 3

FCM

SIF

AGF

ACH

 

 

 

1

 FC Midtjylland

1-1

1-1

8-1

 

 

6

1

2

0

10-

3

3

0

0

10-

3

4

2

0

20-

6

14 

2

 Silkeborg

1-3

4-0

5-0

 

 

6

2

0

1

10-

3

1

1

1

7-

4

3

1

2

17-

7

10 

3

 AGF

1-4

2-0

1-0

 

 

6

2

0

1

4-

4

0

1

2

1-

7

2

1

3

5-

11

4

 AC Horsens

1-3

1-6

2-0

 

 

6

1

0

2

4-

9

0

0

3

1-

14

1

0

5

5-

23

 

  Pulje 4

AaB

VFF

RFC

HIK

 

 

 

1

 AaB

2-2

4-0

4-0

 

 

6

2

1

0

10-

2

2

0

1

3-

3

4

1

1

13-

5

13 

2

 Viborg

2-0

2-1

2-1

 

 

6

3

0

0

6-

2

0

2

1

5-

7

3

2

1

11-

9

11 

3

 Randers FC

0-1

3-3

3-1

 

 

6

1

1

1

6-

5

0

1

2

3-

8

1

2

3

9-

13

4

 Hobro

1-2

2-0

2-2

 

 

6

1

1

1

5-

4

0

0

3

2-

9

1

1

4

7-

13

 

 

Pulje 4

AGF - Randers FC

 

 

 

 

 

Viborg - AGF

 

 

 

 

 

Hobro - AGF

 

 

 

 

 

AGF - Viborg

 

 

 

 

 

AGF - Hobro

 

 

 

 

 

Randers FC - AGF

 

 

 

 

 

 

Mandag 5. marts 14.00

 
 

Mandag 12. marts 14.00

 
 

Onsdag 21. marts 14.00

 
 

Tirsdag 3. april 14.00

 
 

Mandag 30. april 14.00

 
 

Mandag 7. maj 14.00