Reserveligaen 2019-20

Reserveligaen består i sæsonen 2019-20 af de 14 Superligaklubber og Viborg. I efteråret afvikles fire indledende geografisk opdelte puljer.
AGF spiller i pulje 4. Se stillingen her.

Alle fakta er hentet på agf.dk og modstandernes hjemmesider.

Tidligere sæsoner: 2010-11 - 2011-12 - 2012-13 - 2013-14 - 2014-15 - 2015-16 - 2016-17 - 2017-18 - 2018-19
 

Pulje 4

AaB - AGF

2-3 (0-1)

 

0-1

Youssef Toutouh

 

1-1

Søren Tengstedt

 

1-2

Jón Dagur Thorsteinsson

 

2-2

Pavol Safranko

 

2-3

Jón Dagur Thorsteinsson

 
 
 
 

Hobro - AGF

2-2 (1-2)

35.

0-1

Zach Duncan

44.

1-1

Julian Kristoffersen

45.

1-2

Jón Dagur Thorsteinsson

54.

2-2

Yosef Samuel

 
 
 
 
 

AGF - AaB

3-1 (2-1)

7.

0-1

Wessam Abou Ali

25.

1-1

Nicolai Poulsen

32.

2-1

Bror Blume

68.

3-1

Patrick Mortensen (str.)

 
 
 
 
 

AGF - Hobro

0-0

 

 

 

 
 
 
 
 

AGF - Randers FC

0-1 (0-0)

65.

0-1

Kasper Høgh

Udvist: Benjamin Hvidt.
 
 
 
 
 
 

Randers FC - AGF

 

 

 

 

 

 

 

Tirsdag 9. juli kl. 14.00 på AaB's anlæg
AaB: Jacob Rinne - Kingsley Fobi (Mike Vestergård 55.), Kristoffer Pallesen, Jakob Blåbjerg (Filip
Lesniak 46.), Lukas Klitten - Rasmus Thellufsen, Robert Kakeeto, Oliver Abildgaard - Søren
Tengstedt, Mikkel Kaufmann (Pavol Safranko 65.), Wessam Abou Ali (Oliver Klitten 55.).
AGF: Óscar Whalley - Mikkel Møller Lassen, Nicklas Backman (Casper Lykke Jensen 60.), Sebastian
Hausner, Daniel Thøgersen (Michael Pedersen 70.) - Benjamin Hvidt, Mustafa Amini (Zach Duncan
60.), Bror Blume (Albert Grønbæk Erlykke 60.) - Youssef Toutouh, Alexander Ammitzbøll, Jón
Dagur Thorsteinsson.

AGF - AaB
 

Mandag 22. juli kl. 14.00 på DS Arena
HIK: Adrian Kappenberger - Nicholas Gotfredsen, Brandon Onkony, Alexander Molberg, Jacob
Tjørnelund (Mathias Haarup 46.) - Junior Bangda (Mads Gaardsøe 62.), Hamse Hussein, Yosef
Samuel, Christian Cappis - Mathies Skjellerup (Christian Hørby 62.), Julian Kristoffersen (Mathias Knügle 78.).
AGF-truppen: William Eskelinen, Kasper T. Kristensen, Nicklas Backman, Sebastian Hausner,
Daniel Thøgersen, Magnus Anbo, Alex Gersbach, Zach Duncan, Benjamin Hvidt, Tobias Sana,
Alexander Ammitzbøll, Kasper Lunding, Jón Dagur Thorsteinsson, Niklas Helenius.

AGF - Hobro
 

Tirsdag 20. august kl. 14.00 på Fredensvang, bane 1
AGF: Kasper T. Kristensen - Magnus Anbo, Mikkel Lassen. Sebastian Hausner, Alex Gersbach -
Nicolai Poulsen (Jacob Reus 75.), Bror Blume (Jacob Trenskow 85.), Kasper Lunding (Albert
Grønbæk Erlykke 30.), Alexander Amitzbøll (Nikolaj Dahl Sauer 88.), Daniel Thøgersen - Patrick
Mortensen (Oliver Smith 77.).
AaB: Andreas Hansen - Daniel Skovgaard Mortensen (Jonathan Flindt 46.), Mathias Ross, Jakob
Blåbjerg, Jakob Ahlmann - Iver Fossum, Magnus Christensen, Oliver Abildgaard - Søren Tengstedt
(Oliver Overgaard 78.), Wessam Abou Ali, Jeppe Pedersen (Oliver Børsting 78.).

AGF - AaB
 

Mandag 16. september kl. 14.00 på Fredensvang, bane 1
AGF: Kasper T. Kristensen - Magnus Anbo, Sebastian Hausner, Sune Balle (Mikkel Lassen 60.),
Alex Gersbach - Benjamin Hvidt, Zach Duncan (Jacob Reus 70.), Jon Thorsteinsson (Albert
Grønbæk Erlykke 70.) - Kasper Lunding (Jonas Yderholm 85.), Alexander Ammitzbøll, Gift Links
(Anders Fæster 85.).

AGF
 

Tirsdag 22. oktober kl. 14.00 på Fredensvang, bane 1
AGF: (start) William Eskelinen, Sebastian Hausner, Sune Balle, Kevin Diks, Alex Gersbach, Kasper
Lunding, Benjamin Hvidt, Gift Links, Jon Thorsteinsson, Alexander Ammitzbøll, Nicklas Helenius.
Indskiftet: Magnus Anbo, Mikkel Lassen, Mads Bager og Mostafa Maarouf.
RFC: Jonas Dakir - Tobias Damsgaard, Simon Graves, Nikolaj Leth, Kevin Conboy - Tosin Kehinde
(Frederik Lund 85.), Mathias Nielsen (Christoffer Petersen 62.), Tobias Klysner (Oliver Jensen 70.),
Oliver Bundgaard (Laurs Skjellerup 78.) - Kasper Høgh, Benjamin Stokke (Jesper Steendahl 60.).

AGF - Randers FC
 

Mandag 25. november kl. 14.00