Reserveligaen 2018-19

Reserveligaen består i sæsonen 2018-19 af de 14 Superligaklubber, Superligaens nedrykkere i 2018, Lyngby, Silkeborg og FC Helsingør samt
Viborg. I efteråret afvikledes fire indledende geografisk opdelte puljer. AGF vandt pulje 3 i efterår og spiller derfor i foråret 2019 i pulje 1.
Se stillingen her.

Alle fakta er hentet på agf.dk og modstandernes hjemmesider.

Tidligere sæsoner: 2010-11 - 2011-12 - 2012-13 - 2013-14 - 2014-15 - 2015-16 - 2016-17 - 2017-18
 

Pulje 3

Randers FC - AGF

0-4 (0-0)

 

0-1

Nimo Gribenco

 

0-2

Magnus Kaastrup

 

0-3

André Riel

 

0-4

Nimo Gribenco

 
 
 
 
 

AGF - Randers FC

6-1 (2-0)

 

1-0

Nimo Gribenco

 

2-0

André Riel

 

3-0

Magnus Anbo

 

4-0

André Riel

 

5-0

Nimo Gribenco

 

5-1

Frederik Lauenborg

 

6-1

André Riel

 

AGF - AC Horsens

3-2 (1-0)

1.

1-0

Selvmål

 

2-0

Ryan Mmaee

 

2-1

Mark Asp Rasmussen

89.

3-1

André Riel

 

3-2

Oliver Drost

 
 
 
 

AGF - Silkeborg

2-1 (1-0)

3.

1-0

Björn Daníel Sverrisson

48.

1-1

Magnus Mattsson

82.

2-1

Alexander Ammitzbøll

 
 
 
 
 

Viborg - AGF

2-2 (0-0)

51.

0-1

Alexander Ammitzbøll

57.

1-1

Christian Moses

75.

2-1

Mikkel Vestergaard

78.

2-2

Jens Knudsen

 
 
 
 
 
 

Silkeborg - AGF

1-2 (0-0)

72.

0-1

Kasper Lunding

84.

1-1

Marc Rochester Sørensen

89.

1-2

Magnus Kaastrup

 
 
 
 
 
 

AGF - Viborg

3-1 (1-1)

5.

1-0

Ryan Mmaee

43.

1-1

Simon Søndergård

50.

2-1

Martin Spelmann

76.

3-1

Jakob Ankersen

 
 
 
 
 

AC Horsens - AGF

1-1 (0-1)

 

0-1

Magnus Kaastrup

 

1-1

 

 

 

Mandag 23. juli kl. 14.00 på BioNutria Park
AGF-truppen: Óscar Whalley, Sebastian Hausner, Jakob Kiilerich [U19], Daniel Thøgersen, Benja-
min Hvidt, Søren Gustav Bugge Jepsen [U19], Magnus Kaastrup, André Riel, Nimo Gribenco, Jacob
Trenskow [U19], Magnus Anbo [U19], Kasper T. Kristensen, Valdemar Høgh Andersen [Hobro],
Jens Knudsen [serie 1], Jonas Berwald [Lyseng]
RFC: Frederik Due - Tobias Damsgaard, Simon Graves Jensen (Mathias Ibsen 75.), Marco Vester-
holm, Mikkel Dongsted (Christoffer Petersen 60.) - Jannik Skov Hansen, Frederik Lauenborg (Tobias
Klysner 60.), Joel Allansson, Andreas Bruhn - Emil Riis, Fatawu Abdul Safiu (Kasper Høgh 60.).

AGF - AGF TV - Randers FC
 

Mandag 13. august kl. 14.00 på Fredensvang, bane 2
AGF-truppen: Óscar Whalley, Magnus Anbo, Sebastian Hausner, Jacob Killerich, Daniel Thøgersen,
Benjamin Hvidt, Nimo Gribenco, Martin Spellmann, Björn Daníel Sverrisson, Magnus Kaastrup,
Kasper Lunding, Andre Riel, Mads Bager, Alexander Ammitzbøll, Jens Knudsen, Daniel Gadegaard.

AGF - AGF TV - Randers FC
 
 
 
 

Tirsdag 11. september kl. 14.00 på Fredensvang, bane 2
AGF-truppen: Roman Mysak, Kasper T. Kristensen, Martin Spelmann, André Riel, Björn Daníel
Sverrisson, Magnus Kaastrup, Kasper Lunding, Tobias Sana, Ryan Mmaee, Martinus Mandal, Magnus
Anbo, Søren Gustav Bugge Jepsen, Daniel Thøgersen, Nimo Gribenco, Jakob Kiilerich, Jens Knudsen.
ACH: Kevin Ray Mendoza - Mads Juel Andersen, Frederik Høgh [Aarhus Fremad] (Frederik Jørgensen
83.), Christian Bech [Aarhus Fremad], Sebastian Avanzini, Mathias Madsen (Mark Asp Rasmussen
80.), Frederik Mortensen, Tobias Arndal, Mathias Kristensen (Mathias Præst 60.), Oliver Drost,
Thomas Rohde (Jacob Kongsmark 65.).

AGF - AGF TV - AC Horsens
 

Mandag 17. september kl. 14.00 på Fredensvang, bane 1
AGF: Roman Mysak - Jakob Kiilerich (Jens Knudsen), Sebastian Hausner, Magnus Anbo, Daniel
Thøgersen - Björn Daníel Sverrisson - Martin Spelmann (Kasper Lunding), Benjamin Hvidt, Nimo
Gribenco (Søren Gustav Bugge Jepsen), Magnus Kaastrup - André Riel (Alexander Ammitzbøll).
SIF: Oscar Hedvall - Marcus Johansson (Luc Park 46.), Dennis Flinta, Frederik Alves Ibsen, Valance
Nambishi - Sebastian Jørgensen, Ibrahim Moro (Pelle Mattsson 79.), Casper Sloth, Magnus Mattsson
(Nicolaj Sauer 60.) - Shkodran Maholli (Rasmus Carstensen 71.), Alexssander Medeiros de Azeredo.

AGF - Silkeborg
 

Mandag 22. oktober kl. 14.00 på VFF's anlæg
AGF-truppen: Kasper T. Kristensen - Sebastian Hausner, Jacob Kiilerich, Andreas Thøgersen, Mads
Bager, Björn Daniel Sverrisson, Martinus Mandal, Youssef Toutouh, Martin Spelmann, Alexander
Ammitzbøll, Daniel Gadegaard, Jens Knudsen, Nimo Gribenco, Kasper Lunding, Jacob Trenskow,
Benjamin Hvidt.
VFF: Lucas Lund Pedersen - Simon Trier, Sebastian Mourier, Simon Søndergård, Oliver Fredsted -
Jeff Mensah (Mads Søndergaard 67.) - Tobias Bech (Sofus Berger Brix 77.), Emil Scheel (Emil
Steffensen 45.), Jung Bin Park (Frederik Pedersen 67.), Mads Kjellerup - Christian Moses (Mikkel
Vestergaard 60.).

AGF - Viborg
 

Mandag 12. november kl. 17.00 på JYSK Park
SIF: Oscar Hedvall - Mikkel Juhl, Frederik Alves Ibsen, Anders Sønderby (Asger Vandsø 84.),
Valance Nambishi (Luc Park 81.) - Nikolaj Sauer, Mikkel Vendelbo (Magnus Schelle 78.), Pelle
Mattson, Rasmus Carstensen - Marc Rochester Sørensen, Shkodran Maholli (Stefan Stojilkovic 72.).
AGF: Kasper T. Kristensen - Magnus Anbo, Mikkel Møller Lassen, Sebastian Hausner (Jens Knudsen
73.), Daniel Thøgersen - Björn Daniel Sverrisson, Bror Blume (Søren Gustav Bugge Jepsen 65.),
Youssef Toutouh (Benjamin Hvidt 60.) - Mustapha Bundu (Kasper Lunding 46.), Alexander
Ammitzbøll (Jakob Kiilerich 82.), Magnus Kaastrup.

AGF - AGF TV - Silkeborg
 

Tirsdag 20. november kl. 14.00 på Fredensvang, bane 2
AGF: Kasper T. Kristensen - Dino Mikanovic (Magnus Anbo Clausen 76.), Pierre Kanstrup (Jens
Knudsen 85.), Jesper Juelsgaard, Casper Højer Nielsen - Björn Sverrisson - Martin Spelmann
(Kasper Lunding 75.), Bror Blume (Benjamin Hvidt 75.), Youssef Toutouh (Tobias Sana 46.),
Jakob Ankersen - Ryan Mmaee.
VFF: Mads Knügle - Marcus Jørgensen, Simon Søndergård, Nikolaj Leth, Simon Trier - Sebastian
Mourier - Tobias Bech (Lasse Kjeldgaard 60.), Christian Moses (Mads Søndergaard 70.), Jeff Mensah
(Mads Kjellerup 46.), Jung Bin Park (Frederik Pedersen 60.) - Morten Beck (Mikkel Vestergaard 46.)

AGF - AGF TV - Viborg
 

Tirsdag 27. november kl. 13.00 på CASA Arena Horsens

AGF
 

 

  Pulje 1

1

 Brøndby

6-0

7-1

4-0

 

6

3

0

0

17-

1

3

0

0

10-

5

6

0

0

27-

6

21

18 

2

 OB

1-2

2-2

1-1

 

6

0

2

1

4-

5

2

0

1

3-

6

2

2

2

7-

11

-4

3

 FC Nordsjælland

2-3

0-2

3-2

 

6

1

0

2

5-

7

1

1

1

4-

9

2

1

3

9-

16

-7

4

 FC København

2-5

0-1

0-1

 

6

0

0

3

2-

7

0

1

2

3-

8

0

1

5

5-

15

-10

  Pulje 2

1

 Lyngby

0-1

3-4

2-1

6-1

8

2

0

2

11-

7

4

0

0

11-

4

6

0

2

22-

11

11

18 

2

 Esbjerg

2-4

2-1

2-1

6-1

8

3

0

1

12-

7

2

1

1

9-

7

5

1

2

21-

14

7

16 

3

 SønderjyskE

0-2

5-2

2-2

2-4

8

1

1

2

9-

10

2

1

1

10-

6

3

2

3

19-

16

3

11 

4

 Vejle

1-3

2-2

1-1

2-1

8

1

2

1

6-

7

0

1

3

5-

8

1

3

4

11-

15

-4

5

 FC Helsingør

1-2

0-4

0-4

2-1

8

1

0

3

3-

11

1

0

3

7-

16

2

0

6

10-

27

-17

  Pulje 3

1

 AGF

3-2

6-1

3-1

2-1

8

4

0

0

14-

5

2

2

0

9-

4

6

2

0

23-

9

14

20 

2

 AC Horsens

1-1

2-1

3-0

4-0

8

3

1

0

10-

2

3

0

1

11-

6

6

1

1

21-

8

13

19 

3

 Randers FC

0-4

0-2

3-3

1-0

8

1

1

2

4-

9

1

0

3

6-

11

2

1

5

10-

20

-10

4

 Viborg

2-2

3-5

3-2

0-3

8

1

1

2

8-

12

0

2

2

5-

10

1

3

4

13-

22

-9

5

 Silkeborg

1-2

0-2

0-2

1-1

8

0

1

3

2-

7

1

0

3

4-

7

1

1

6

6-

14

-8

  Pulje 4

1

 AaB

3-0

3-0

5-0

 

6

3

0

0

11-

0

1

0

2

5-

4

4

0

2

16-

4

12

12 

2

 FC Midtjylland

2-0

1-1

3-1

 

6

2

1

0

6-

2

1

0

2

4-

7

3

1

2

10-

9

1

10 

3

 Vendsyssel FF

2-1

2-3

2-0

 

6

2

0

1

6-

4

1

1

1

3-

5

3

1

2

9-

9

0

10 

4

 Hobro

0-4

2-1

1-2

 

6

1

0

2

3-

7

0

0

3

1-

10

1

0

5

4-

17

-13

 

 

Pulje 1

AC Horsens - AGF

1-0 (0-0)

 

1-0

Sebastian Avanzini

 
 
 
 
 
 
 
 

AGF - Lyngby

3-1 (1-1)

25.

0-1

 

42.

1-1

Casper Højer Nielsen

70.

2-1

Magnus Kaastrup

85.

3-1

Magnus Kaastrup

 
 

Brøndby - AGF

5-1 (2-1)

 

0-1

Alexander Ammitzbøll

 

1-1

Mikael Uhre

 

2-1

Ante Erceg

 

3-1

Ante Erceg (str.)

 

4-1

Jesper Lindstrøm

 

5-1

Mikael Uhre

Lyngby - AGF

 

 
 

AaB - AGF

 

 
 

AGF - Brøndby

 

 
 

AGF - AaB

 

 

 

 

 
 

 

Mandag 25. februar kl. 13.00 ved CASA Arena Horsens (træningskamp)
ACH: Frederik Nørgaard, Sebastian Avanzini, Mikkel Mena Qvist, Frederik Jørgensen, Mathias
Madsen (Kasper Engby 81.), William Førby (David Kruse 55.), Matthias Præst, Sammy Skytte
(Jacob Kongsmark 46.), Lasse Plato [Marienlyst], Thomas Rohde (Jakob Give Kristensen 68.),
Simeon Sørensen [Oure].
AGF-truppen: Óscar Whalley, Magnus Anbo Clausen, Sebastian Hausner, Daniel Thøgersen, Adama
Guira, Bror Blume, Ryan Mmaee, Alexander Ammitzbøll, André Riel, Mustapha Bundu, Jens
Knudsen, Daniel Gadegaard, Jacob Trenskow, Albert Grønlykke, Sune Balle, Mostafa Maarouf.

AGF - AC Horsens
 

Mandag 4. marts kl. 14.00 på Fredensvang, kunstgræsbane 6
AGF: Óscar Whalley - Casper Højer Nielsen, Jakob Kiilerich, Jesper Juelsgaard, Magnus Anbo
Clausen - Bror Blume, Søren Gustav Bugge Jepsen (Jacob Reus 46.), Mustapha Bundu (Mostafa
Maarouf 46.), Magnus Kaastrup, Albert Grønbæk Erlykke (Martinus Mandal 46.), Alexander
Ammitzbøll.

AGF
 

Mandag 18. marts kl. 14.00 på BIF's bane 27
AGF-truppen: Óscar Whalley, Kasper Kristensen, Magnus Anbo Clausen, Sebastian Hausner, Daniel
Thøgersen, Bror Blume, Youssef Toutouh, Alexander Ammitzbøll, Mustapha Bundu, Jacob Reus, Jens
Knudsen, Martinus Mandal, Mostafa Maarouf, Mikkel Lassen, Albert Grønbæk, Sune Balle, Frederik
Jørgensen.

AGF - Brøndby
 

Mandag 1. april

 
 

Mandag 8. april

 
 

Mandag 29. april

 
 

Mandag 6. maj