Future Cup 2023-24

Future Cup erstattede fra 2022-23 den tidligere reserveliga. Turneringen består af én pulje omfattende 15 hold, som spiller seks kampe.
Ændringen fra reserveliga til Future Cup er en del af en større strategi, der skal styrke dansk talentudvikling, og mere specifikt transitionen
mellem ungdoms- og seniorfodbold. Der må kun benyttes fem spillere over 21 år i truppen. Læs mere på divisionsforeningen.dk.

Alle fakta er hentet på agf.dk, på modstandernes hjemmesider og på dbu.dk. Se stillingen her.

Tidligere sæsoner i Reserveligaen: 10-11 - 11-12 - 12-13 - 13-14 - 14-15 - 15-16 - 16-17 - 17-18 - 18-19 - 19-20 - 20-21 - 21-22
 

Brøndby - AGF

3-0 (0-0)

48.

1-0

Mateusz Kowalczyk

55.

2-0

Noah Nartey

64.

3-0

Clement Bischoff

 
 

Randers FC - AGF

3-1 (1-0)

8.

1-0

Mustapha Ubandoma

65.

2-0

Nikolaj Krogh

68.

3-0

Mustapha Ubandoma

86.

3-1

Peter Bjur

 

AGF - FC Midtjylland

2-4 (2-1)

10.

1-0

Janni Serra

20.

1-1

Alhaji Kamara

25.

2-1

Tobias Bach

54.

2-2

Sofus Johannesen

56.

2-3

Dario Esteban Osorio

77.

2-4

Christian Jørgensen

 
 
 
 

AGF - Vejle

2-0 (2-0)

11.

1-0

Mark Ian Steffensen

41.

2-0

Frederik Emmery

 
 
 
 
 
 
 
 
 

AGF - Lyngby

 

 

 

 

 

AaB - AGF

 

 

 

 

 

Mandag 23. oktober kl. 14.00
AGF: Jonathan Hutters, Jacob Andersen (Marco Olsson Valdes 81.), Luka Callø, Mikkel K. Kristensen,
Frederik Brandhof, Gift Links (Stefen Tchamche 61), Zack Duncan (Martin Mai 61.), Julius Beck
(Rasmus Düring 81.), Peter Bjur, Mathias Sauer, Janni Serra (Gustav Schøtt 61.).

AGF - Brøndby - DBU
 

Onsdag 15. november kl. 14.00 på kunstgræsbanen ved Cepheus Park
RFC: Oskar Snorre, Oliver Olsen, Hugo Andersson, Jeppe Kudsk, William Kaastrup (Max Albæk 80.),
Mike Kofod (Nikolaj Krogh 58), Mikkel Mejlstrup Pedersen (Christian Andersen 54.), Mads Albæk
(Sabil Hansen 46.), Mustapha Ubandoma (Wilhelm Simonsen 80.), Ernest Agyiri, Marvin Egho.

Randers FC - DBU
 

Mandag 26. februar kl. 13.00 på Fredensvang, kunstgræsbane 4
AGF: Jesper Hansen, Luca Callø (Rasmus Düring 76.), Mikkel Kannegaard, Tobias Anker, Tobias
Bach, Jacob Andersen, Julius Beck, Mikkel Duelund (Stefen Tchamche 46.) Peter Bjur (Frederik
Emmery 76.), Mathias Sauer (Noah Strandby Oliver 76.), Janni Serra (Sölvi Stefánsson 46.)
(Marco Olsson Valdes 76.).
FCM: Martin Fraisl, Jonatan Lindekilde, Gustav Bjerge, Adam Nygaard, Daniel Kristjánsson, Darío
Osorio (Mathis Konradsen 64.), Charles Rigon Matos (Stanley Iheanacho 64.), Valdemar Byskov,
Mikel Gogorza (Simon Kristiansen 76.), Alhaji Kamara (Alamara Viriato Djabi 64.), Franculino Djú
(Sofus Johannesen 46.).

AGF - FC Midtjylland - DBU
 

Mandag 15. april kl. 15.00 på Fredensvang, bane 1
AGF: Jonathan Hutters, Jacob Andersen (Frej Elkjær 61.), Mikkel Kannegaard, Tobias Anker, Luka
Callø (Malthe Friis-Christensen 85.), Mark Ian Steffensen (Rasmus Düring 33.), Benjamin Hvidt
(Diesel Herrington 46.), Julius Beck (Lukas Falk 61.), Frederik Emmery, Peter Bjur, Stefen Tchamche
(Frederik Munk 85.).
VB: Gustav Nørregaard Knudsen (Nikolaj Bertelsen 61.) - Anders Sønderskov (Anton Kloster 61.),
Theis Eskildsen (Rasmus Lundsgaard 61.), Lukas Henriksen (Magnus Udengaard 46.) - Andreas
Tomaselli (Noah Ejlertzen 61.), Tobias Lauritsen (Sander Ravn 61.), Oliver Amby (Theo Laursen
61.), Mads Lauenstein (Mohammad Tamim 61.), Lasse Flø (Silas Valbak 61.) - Tobias Lykkebak
(Nikolaj Sønderby 72.), Frederik Flaskager (Frederik Flaskager 46.).

AGF - Vejle - DBU
 

Mandag 6. maj kl. 14.00
.

 

Mandag 13. maj kl. 13.00
.