Hattrick

Komplet oversigt over AGF-spillere med mindst tre scoringer i én kamp siden 1967. For at imødegå den evige diskussion om hvad et hattrick egentlig er, er målserierne kategoriseret i forhold til tidspunkterne for scoringerne, men som det fremgår af kategorierne kan kategori 1 roligt betegnes som et vaskeægte hattrick. En • angiver straffespark.

  Kategori

1

Samme halvleg, ingen andre målscorere imellem.

 

2

Begge halvlege, ingen andre målscorere imellem.

 

3

Samme halvleg, andre målscorere imellem.

 

4

Begge halvlege, andre målscorere imellem.

 

5

Ordinær og forlænget spilletid, andre målscorere imellem.

 

2017-18

1.

 apr.

Tobias Sana

Hobro

U

3-1

Superliga

1

 

46.

•67.

87.

 

2016-17

15.

 mar.

Kasper Junker

AC Horsens

U

3-1

DBU Pokalen

1

 

62.

81.

86.

 

 

25.

 nov.

Morten Rasmussen

AC Horsens

U

5-1

Superliga

4

 

43.

67.

77.

 

 

31.

 aug.

Danny Olsen

Aalborg Freja

U

5-0

DBU Pokalen

3

 

1.

5.

40.

 

2015-16

21.

 maj

Morten Rasmussen

FC Nordsjælland

U

3-3

Superliga

1

 

73.

83.

95.

 

 

2.

 sep.

Stephan Petersen

Kjellerup

U

8-1

DBU Pokalen

4

 

6.

18.

49.

 

2014-15

3.

 aug.

Mate Vatsadze

Brønshøj

U

5-0

1. division

4

 

5.

10.

84.

 

2012-13

27.

 aug.

Aron Jóhannsson

AC Horsens

U

4-1

Superliga

1

4

32.

33.

36.

•48.

2011-12

12.

 sep.

Søren Larsen

FC Midtjylland

H

4-2

Superliga

4

 

22.

49.

54.

 

 

1.

 sep.

Søren Larsen

Blokhus FC

U

5-2

DBU Pokalen

4

4

10.

41.

55.

78.

2010-11

22.

 sep.

Sanel Kapidzic

Skive

H

6-3

Landspokalturneringen

5

 

1.

21.

112.

 

 

 

 

Benny Feilhaber

 

 

 

 

5

 

•16.

92.

•101.

 

 

12.

 sep.

Peter Graulund

Hvidovre

H

7-1

1. division

4

 

18.

29.

48.

 

 

28.

 aug.

David Devdariani

FC Vestsjælland

H

3-1

1. division

2

 

19.

40.

65.

 

2007-08

29.

 nov.

Peter Graulund

FC Nordsjælland

H

3-3

Superliga

1

 

11.

14.

•37.

 

2006-07

13.

 juni

Peter Graulund

Ølstykke

H

3-1

1. division

4

 

23.

32.

•83.

 

 

13.

 sep.

Peter Graulund

Fremad A.

U

4-1

1. division

1

 

16.

22.

30.

 

2004-05

29.

 sep.

Morten Rasmussen

B 1913

U

5-2

Landspokalturneringen

4

 

28.

50.

65.

 

1999-00

20.

 apr.

Nocko Jokovic

Lyngby

H

3-0

Superliga

2

 

38.

54.

•72.

 

 

7.

 nov.

Bo Nielsen

AB

U

3-2

Superliga

4

 

10.

33.

64.

 

1996-97

11.

 juni

Stig Tøfting

Silkeborg

U

3-4

Superliga

4

 

2.

43.

75.

 

 

29.

 sep.

Håvard Flo

Silkeborg

H

6-1

Superliga

4

4

26.

43.

69.

82.

 

15.

 sep.

Thomas Thorninger

AaB

H

6-1

Superliga

4

 

5.

8.

54.

 

1995-96

22.

 okt.

Thomas Thorninger

Silkeborg

U

3-0

Superliga

2

 

11.

44.

84.

 

 

3.

 sep.

Thomas Thorninger

Herfølge

U

5-1

Superliga

4

 

34.

37.

56.

 

1993-94

19.

 okt.

Søren Andersen

Næstved

H

4-0

Superliga

4

 

39.

63.

90.

 

 

12.

 sep.

Søren Andersen

Viborg

H

6-0

Superliga

4

 

42.

72.

76.

 

1991-92

24.

 nov.

Søren Andersen

Ikast

H

5-2

Landspokalturneringen

4

 

22.

59.

71.

 

1991

9.

 juni

Søren Andersen

AaB

H

6-1

Superliga

4

 

37.

66.

68.

 

1988

13.

 apr.

Frank Pingel

Ikast

H

3-0

Landspokalturneringen

2

 

11.

•36.

62.

 

1986

27.

 juli

Lars Lundkvist

Randers

H

4-0

1. division

2

 

36.

44.

82.

 

 

27.

 apr.

Lars Lundkvist

Kastrup

U

3-0

1. division

2

 

28.

75.

90.

 

1985

2.

 juni

Flemming Povlsen

Køge

H

6-0

1. division

3

 

55.

66.

74.

 

1983

9.

 juli

Jan Hansen (Bartram)

Luzern

H

8-3

Intertoto Cup

3

4

5.

15.

39.

69.

1982

3.

 okt.

Tommy Christensen

Esbjerg

H

4-0

1. division

1

 

50.

71.

90.

 

 

8.

 aug.

Tommy Christensen

Vejle

H

7-1

1. division

1

4

23.

37.

43.

51.

 

31.

 juli

Tommy Christensen

Sturm Graz

H

6-1

Intertoto Cup

4

 

 

 

 

 

1981

19.

 aug.

Tommy Christensen

KB

U

6-0

Landspokalturneringen

4

 

13.

73.

75.

 

 

8.

 juni

Lars Bastrup

Viborg

H

4-0

1. division

2

 

12.

25.

55.

 

1980

24.

 apr.

Lars Jensen

AaB

U

5-2

1. division

4

 

9.

55.

60.

 

1978

22.

 okt.

Preben Wagner

B 1903

U

4-2

1. division

1

 

48.

70.

75.

 

1976

24.

 okt.

Jørgen Mortensen

Ikast

U

5-0

2. division

1

 

50.

56.

78.

 

1975

21.

 sep.

Torben Mikkelsen

Frederikshavn

H

6-2

2. division

3

 

46.

59.

•60.

 

 

26.

 juli

Tom Bonde

Haderslev

U

6-2

Landspokalturneringen

 

5

 

 

 

 

1973

21.

 okt.

Poul Ove Staal

AB

U

4-2

1. division

4

 

 

 

 

 

1971

13.

 sep.

Torben Mikkelsen

Fuglebakken

H

4-0

2. division

2

 

 

 

 

 

1969

17.

 aug.

Egon Andreasen

Næstved

U

5-0

2. division

4

4

 

 

 

 

1967

29.

 maj

Anders Bundgaard

OB

U

6-0

1. division

3

4

3.

57.

80.

84.

1966

13.

 okt.

Henning Enoksen

Vejle

U

5-3

1. division

4

4

5.

21.

60.

69.

 

24.

 aug.

Hans Petersen

Esbjerg

H

4-2

1. division

4